Walka o niepodległość 1914-1918

10.11.2019

11 listopada w Warszawie 14. Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski

14. Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski 14. Przystanek Niepodległość Muzeum Historii Polski

Gra przestrzenna „Drogi do niepodległości” oraz przedstawienie dla najmłodszych na podstawie książki „Bohaterski miś” znajdą się w programie 14. Przystanku Niepodległość Muzeum Historii Polski, który odbędzie się 11 listopada w Warszawie.

"Muzeum Historii Polski organizuje Przystanek Niepodległość już po raz czternasty. To impreza w ramach której zachęcamy wszystkich do wspólnego świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. Co roku przygotowujemy takie aktywności, by ten czas można było spędzić w gronie rodziny i przyjaciół. Staramy się by nasze propozycje były atrakcyjne, ale również by przekazywały wiedzę i informacje dlaczego dzień 11 listopada jest Świętem Niepodległości. Podobnie jest w tym roku" - opowiadała PAP kierownik działu edukacyjnego MHP Gabriela Sierocińska-Dec.

CZYTAJ TAKŻE

Dla gości Przystanku przygotowano grę przestrzenną "Drogi do niepodległości", która odbędzie się w Ogrodzie Saskim. "Jej fabuła obejmuje wydarzenia od 1795 do 1918 r. Gracze wcielają się w role członków rodzin żyjących pod zaborami, których kolejne pokolenia walczą o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Walka ta toczy się w trzech zaborach i na emigracji. Rodzina może się zaangażować w działania o charakterze politycznym, militarnym i społeczno–ekonomicznym" - relacjonowała.

Gracze poruszając się po Ogrodzie Saskim będą wykonywać zadania, za które uzyskają punkty. "Te punkty będą im później potrzebne, by wymienić je na żetony wpływu, które pozwolą na udział w głosowaniu, bo gracze będą decydować o tym jaki ustrój powinna mieć Polska po odzyskaniu niepodległości. Gra odbędzie się w godz. 10-16. Startuje co pół godziny, ostatni start o 14.30, bo jej czas jest przewidziany na ok. 1,5 godziny. Ta gra jest przeznaczona dla odbiorców w wieku powyżej 12 lat" - powiedziała Sierocińska-Dec.

CZYTAJ TAKŻE

"Natomiast dla młodszej publiczności przygotowaliśmy przedstawienie na podstawie książki Bronisławy Ostrowskiej +Bohaterski miś+, pierwszej książki dla dzieci, napisanej i wydanej w niepodległej Polsce w 1919 r. Historia głównego bohatera - pluszowego misia rozpoczyna się w 1910 r. we Lwowie od jego narodzin w szwalni i sięga po koniec I wojny światowej. Miś rzucony w wir historii jest świadkiem wielu wydarzeń, które szczegółowo relacjonuje, m.in. trafia do Legionów. Chcemy przybliżyć najmłodszym poprzez losy misia historię odzyskania przez Polskę niepodległości. Spektakle odbędą się o godz. 11 i 13.30 w Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej przy ul. Moliera" - mówiła.

Na oba wydarzenia obowiązują zapisy pod adresem mailowym oferta.edu@muzhp.pl lub telefonem (22) 211 90 08.

Jak co roku Muzeum wydaje również jednodniówkę "Jesteśmy". "W tym roku poświęcona jest rodzinom. Pokazujemy w niej losy trzech rodów, które żyły w Polsce pod zaborami i ich drogi do niepodległości. To rodziny żyjące w trzech różnych zaborach i pokazujemy trzy różne sposoby na zachowanie przez nie polskiej tożsamości. To rodzina Estreicherów z Krakowa, do której należał Karol Estreicher, ojciec bibliografii polskiej. Pokazujemy historię rodziny Działyńskich z zaboru pruskiego i ich pracę organiczną oraz rodzinę Platerów i ich udział w walce zbrojnej. Gazetka będzie dostępna podczas imprez w ramach Przystanku" - dodała Sierocińska-Dec.

Patronami medialnymi Przystanku Niepodległość są Polska Agencja Prasowa i portal historyczny dzieje.pl. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL