Okupacja niemiecka

19.10.2015 aktualizacja 14.07.2016

Akcja "Zapal znicz pamięci" 2015 - publikujemy fotografie Internautów

Akcja „Zapal znicz pamięci” 2015. Uczniowie i nauczyciele gimnazjum w Trzemesznie. Pomnik w Niewolnie.Fot.Maciej Adamski Akcja „Zapal znicz pamięci” 2015. Uczniowie i nauczyciele gimnazjum w Trzemesznie. Pomnik w Niewolnie.Fot.Maciej Adamski

Zapraszamy do udziału w akcji "Zapal znicz pamięci", która upamiętnia ofiary niemieckich zbrodni dokonanych na ziemiach polskich siłą włączonych do III Rzeszy. W niedzielę, 18 października w miejscach pamięci narodowej - przy tablicach, pomnikach, grobach i zbiorowych mogiłach - zapłoną znicze. Portal historyczny www.dzieje.pl czeka na fotografie dokumentujące Wasz udział w tej inicjatywie - można je przesyłać na nasz e-mail: znicz@dzieje.pl i do Radia Merkury: znicz@radiomerkury.pl

W zeszłym roku opublikowaliśmy ponad trzysta Waszych zdjęć - zobacz jak wyglądała akcja "Zapal znicz pamięci" 2014.

Akcja "Zapal znicz pamięci" 2015 już po raz siódmy przywraca pamięć bohaterów ginących w publicznych egzekucjach, więzieniach, obozach na zachodnich kresach II Rzeczypospolitej za uparte podtrzymywanie polskości, za aktywność społeczną, za patriotyzm. Celem akcji jest też przypomnienie o warunkach okupacyjnych na ziemiach wcielonych do III Rzeszy.

"Zapal znicz pamięci" obejmuje Wielkopolskę, Pomorze, Kujawy, Śląsk, ziemię łódzką i ciechanowską - tereny zachodnich kresów II RP, które po wybuchu II wojny światowej zagrabiły i siłą inkorporowały hitlerowskie Niemcy. Tylko do końca 1939 roku Niemcy zamordowali tu 40 tysięcy Polaków.

Symbolem losów Polaków, którzy mieszkali na Pomorzu, Śląsku, ziemi łódzkiej i ciechanowskiej oraz w Wielkopolsce, jest siedem postaci zamordowanych przez Niemców. W tym roku IPN przypomina szczególnie o losach obrońców naszych granic w 1939 r. W Bydgoszczy upamiętniony zostanie Paweł Wojciech Góra, w Gdyni - Antoni Kasztelan, w Katowicach - Wacław Kuba, w Łodzi - Tadeusz Frąckowiak, Czesław Borzęcki i Czesław Buziuk, a w Poznaniu - Antoni Paluch.

Akcję "Zapal znicz pamięci" zainaugurowano po raz pierwszy w Wielkopolsce w 2009 r., a jej pomysłodawcami byli: dziennikarka regionalnej rozgłośni Polskiego Radia w Poznaniu – Anna Gruszecka oraz pion edukacyjny poznańskiego oddziału IPN.

Obecnie jest to wspólny projekt pięciu regionalnych rozgłośni radiowych i pionów edukacyjnych IPN. Prowadzi je wspólnie Radio Merkury Poznań, Radio PiK, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Łódź oraz Biura Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu, Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Gdańsku. W akcję włączyło się także Muzeum Historii Polski i portal historyczny www.dzieje.pl. Patronat nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

3 listopada odbędzie się koncert Koncert Zaduszkowy "Pamiętamy…" w Teatrze Muzycznym w Poznaniu, który po raz trzeci zwieńczy akcję "Zapal znicz pamięci".

Szczegóły akcji: http://poznan.ipn.gov.pl/aktualnosci/2015/poznan/zapal-znicz-pamieci-edycja-vii-poznan,-18-pazdziernika-2015

rda/

Poniżej w galerii publikujemy wybrane fotografie, które przesłali Internauci:

Galeria

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL