Dekada Gierka

01.02.2019

Apel Komitetu Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca’76 o pomoc w realizacji przedsięwzięcia

Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca’76 zaapelował do władz Radomia i innych instytucji o pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Pomnik miałby stanąć w miejscu, w którym w 1976 r. rozgrywały się kulminacyjne wydarzenia protestu robotniczego.

Przewodniczący Komitetu Stanisław Kowalski przypomniał, że od zrywu radomskich robotników upłynęło ponad 40 lat, a do tej pory nie doczekali się oni pomnika. "Nie można zwlekać z upamiętnieniem bohaterów tego zrywu, którzy tak drogo za to zapłacili. Niech pomnik ten będzie symbolicznym zadośćuczynieniem za ich cierpienia i przyczyni się do utrwalenia wizerunku Radomia jako miasta równego innym, podziwianego na szlaku turystyki patriotycznej" – powiedział Kowalski na piątkowej konferencji prasowej.

Komitet Budowy Pomnika Radomskiego Czerwca’76 zaapelował o pomoc do władz samorządowych, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytutu Pamięci Narodowej oraz NSZZ "Solidarność", a także innych instytucji i środowisk zainteresowanych upamiętnieniem radomskiego protestu.

Pomysłodawcy pomnika zaproponowali, by stanął on w pobliżu obecnej siedziby Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych. Wcześniej mieścił się tam Komitet Wojewódzki PZPR, który 25 czerwca 1976 r. podpalili protestujący robotnicy.

25 czerwca 1976 r. na ulice Radomia w proteście przeciw planowanym przez rząd podwyżkom cen żywności wyszły tysiące ludzi. Doszło do starć z milicją i oddziałami ZOMO. Według IPN zatrzymano 654 osoby. Tzw. sądowym trybem postępowania objęto 255 osób, a orzeczone kary pozbawienia wolności sięgały 10 lat.

W związku z udziałem w proteście pracę straciło ok. 900 radomian, przede wszystkim pracowników Zakładów Metalowych. Tragiczną konsekwencją protestów było bezprawne bicie zatrzymanych na tzw. ścieżkach zdrowia (szpalery milicjantów bijących ludzi pałkami), które stały się swoistym symbolem Czerwca'76. Zaczęły się także represje wobec uczestników protestu i ich rodzin. Wsparcia udzielali im przedstawiciele powstałego we wrześniu Komitetu Obrony Robotników.(PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL