PRL

07.12.2017

Audioprzewodnik IPN po „Szczecińskich Grudniach”

audioprzewodnika „Szczecińskie Grudnie” audioprzewodnika „Szczecińskie Grudnie”

Antysowieckie zamieszki z 1956 r., ogólnomiejski strajk z 1970 r. oraz wydarzenia związane z wybuchem Stanu Wojennego w 1981 r. to główne wątki audioprzewodnika „Szczecińskie Grudnie”, opracowanego przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Premiera aplikacji we wtorek 12 grudnia.

Turystyczna trasa „Szczecińskie Grudnie” prowadzi od bramy głównej byłej Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, przez plac Solidarności gdzie znajduje się pomnik Ofiar Grudnia 1970 Anioł Wolności, obok budynku, w którym przed laty znajdował się Komitet Wojewódzki PZPR, a kończy się na ul. Piotra Skargi przy siedzibie dawnego konsulatu ZSRR. Przejście całej trasy trwa ok. 1,5 godziny.

„W audioprzewodniku prezentujemy miejsca Szczecina związane z najważniejszymi wydarzeniami historii Polski” - powiedział PAP historyk szczecińskiego oddziału IPN Grzegorz Czapski.

„Z wydarzeń z grudnia 1970 r. pokazujemy trasę przemarszu robotników Stoczni Szczecińskiej do budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR oraz na Komendę Wojewódzką Milicji Obywatelskiej. Docierając do śródmieścia opowiadamy o grudniu 1956 r. czyli o miejscach gdzie doszło do zdarzenia będącego impulsem rewolty, kiedy to szczecinianie spontanicznie postanowili dać sprzeciw władzy. Doszło wówczas do ataków na posterunki milicji, a także do zajęcia konsulatu ZSRR” - wyjaśnił.

Jak dodał przewodnik przybliża także historię stanu wojennego, który rozpoczął się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. „Przy ul. Krzywoustego pokazujemy jedno z najważniejszych wydarzeń tamtego okresu, kiedy to 1 maja 1982 r. szczecinianie wyrazili swój sprzeciw, doszło tam do protestów i największej pacyfikacji” - oznajmił Czapski.

„Historia opowiedziana jest słowami anonimowego uczestnika wydarzeń szczecińskich grudni, w oparciu o aparat źródłowy” - powiedział historyk szczecińskiego oddziału IPN Maciej Frycz. „Narracja poprowadzono jest w formie dialogu pomiędzy dziadkiem a wnuczką, co stanowi swojego rodzaju pomost pokoleniowy” - zaznaczył. Warstwie lektorskiej towarzyszy oprawa muzyczna oraz archiwalne nagrania.

Aplikacja jest bezpłatna, w polskiej i angielskiej wersji językowej. „Wystarczy zainstalować na smartfonie aplikację AudioTrip i już jesteśmy przygotowani do miejskiej eskapady. Raz pobrana trasa nie wymaga stałego dostępu do internetu, gdyż posługuje się technologią GPS” - wyjaśnił Frycz.

Dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN dr Paweł Skubisz zapowiedział, że trwają prace nad kolejnymi dwoma trasami audioprzewodnika. „W przyszłości chcielibyśmy stworzyć szczecińską mapę terroru, która wskaże w przestrzeni miasta miejsca represji dokonywanych wobec osób walczących z władzą komunistyczną, a które były prześladowane przez funkcjonariuszy Urzędu i Służby Bezpieczeństwa, żołnierzy Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego czy sowieckiego NKWD. Następnie chcemy stworzyć trasę poświęconą opozycji szczecińskiej lat 70. i 80.” - dodał.(PAP)

autor: Marta Zabłocka

edytor: Paweł Tomczyk

mzb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL