XIX wiek

11.11.2011 aktualizacja 14.07.2016

Białoruś: Polacy w Święto Niepodległości upamiętnią powstańców 1863 r.

Polacy na Białorusi z okazji polskiego Święta Niepodległości odwiedzą mogiły uczestników powstania styczniowego - powiedziała PAP szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Orechwo. Odwiedziny mogił powstańczych odbędą się w sobotę; w piątek wieczorem w kościele pobrygidzkim w Grodnie odprawiona zostanie msza za ojczyznę.

Działacze ZPB i przedstawiciele konsulatu RP w Grodnie odwiedzą kilkanaście miejsc na Grodzieńszczyźnie, gdzie znajdują się groby powstańców z 1863 roku. "Będą dwie trasy; jedna w stronę Lidy, Radunia i Naczy, a druga w stronę Indury i Wołkowyska" - powiedziała Andżelika Orechwo.

Jak zauważyła, we wszystkich odwiedzanych miejscowościach znajdują się przeważnie zbiorowe mogiły powstańców. Działacze Związku Polaków odwiedzą m.in. Miniewicze, uwiecznione jako Korczyn w powieści Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem".

Z Mińska Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL