Kultura i sztuka po 1989 roku

09.01.2019

Bielski Teatr Polski rozpoczął przygotowania do premiery „Wesela”

Na scenie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej rozpoczęły się próby „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego . Spektakl wyreżyseruje Igor Gorzkowski. Premiera została zaplanowana na 30 marca.

Dramat Wyspiańskiego wraca na afisz bielskiego teatru po 62 latach. „Realizacja jednej z najważniejszych polskich sztuk XX w. będzie dopiero drugą w historii bielskiej sceny. Pierwsza, którą przygotowali dwaj wybitni twórcy teatralni – reżyser Iwo Gall i scenograf Andrzej Pronaszko, miała miejsce w 1957 r.” – poinformowała Irena Świtalska, asystentka ds. artystycznych dyrektora Sceny.

Zdaniem dyrektora Witolda Mazurkiewicza zespół Teatru jest już gotowy, by podjąć się wystawienia „Wesela”.

Scenografię i kostiumy do spektaklu przygotuje Magdalena Dąbrowska, a choreografię Inga Pilchowska. Muzykę skomponuje Zbigniew Kozub. Jak dodała Świtalska, obsada spektaklu jeszcze się w pełni nie wykrystalizowała.

Dramat Stanisława Wyspiańskiego po raz pierwszy został wystawiony w krakowskim Teatrze Miejskim 16 marca 1901 r.

„Wesele” będzie piątą premierą Teatru Polskiego w tym sezonie.  

Bielski teatr został otwarty w 1890 r. Do końca II wojny działał jako zawodowa scena niemiecka, a później już jako Teatr Polski. W minionym sezonie jego spektakle obejrzała rekordowa widownia - 93,8 tys. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL