Powstanie Warszawskie

31.07.2017 aktualizacja 17.08.2017

BohaterON - akcja upamiętniająca uczestników Powstania Warszawskiego

Kampania "BohaterON - włącz historię" - kartka pocztowa do powstańców warszawskich Kampania "BohaterON - włącz historię" - kartka pocztowa do powstańców warszawskich

We wtorek ruszy druga edycja kampanii "BohaterON - włącz historię", której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie powstańców warszawskich m.in. poprzez wysyłanie do nich kartek pocztowych. Każdy kto zechce podziękować uczestnikom walk ma na to czas do 2 października.

"Kampania +BohaterON+ powstała, aby dać możliwość złożenia indywidualnego hołdu tym, którzy walczyli o naszą wspólną wolność - powstańcom warszawskim. W ubiegłym roku Polacy w kraju jak i za granicą chętnie wzięli w niej udział. (...) Oprócz kartek, których było ok. 100 tys. dostaliśmy ponad 2300 listów, jak i własnoręcznie wykonane kartki" - powiedziała w poniedziałek Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego projektu Agnieszka Łesiuk. "Wiemy, jak wielką radość sprawiliśmy powstańcom w ubiegłym roku i wierzymy, że obecna edycja zaangażuje jeszcze więcej osób" - dodała.

Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT.

Jak podkreśliła Łesiuk, do wyrażenia wdzięczność powstańcom można użyć jedynie 25 słów. "Podczas działania poczty polowej w okresie powstania warszawskiego również funkcjonował taki limit. (...) Istnieje też możliwość wysłania kartki do konkretnej osoby. Na stronie internetowej znajdują się zdjęcia oraz krótkie biogramy powstańców. Zarówno kartkę w formie tradycyjnej jak i online można zaadresować do wybranego powstańca" - wyjaśniła Łesiuk.

Kartkę można wysłać przez internet za pośrednictwem strony www.bohateron.pl - zostanie ona wydrukowana i przekazana adresatowi. Bezpłatne kartki można odebrać także m.in. w wybranych placówkach Poczty Polskiej, Lotto, w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum II Wojny Światowej oraz w samolotach LOT.

Kampania składa się z trzech obszarów działań. Pierwszy z nich to organizowane wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej seminaria dla nauczycieli. Szkolenia odbędą się w formie wykładów przygotowanych przez historyków IPN oraz jako lekcje historii mówionej, na które zapraszani będą uczestnicy powstania. Kolejne obszary to internetowe kompendium powstańców oraz akcja wysyłania kartek do powstańców warszawskich. W ramach tej ostatniej każdy Polak zyska szansę napisania kilku ciepłych słów bohaterom walk o stolicę. II edycja kampanii potrwa od 1 sierpnia do 2 października 2017 roku.

Dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku Karol Nawrocki podkreślił, że akcja "BohaterON" spełnia wszystkie kryteria edukacji historycznej i obywatelskiej. "Mamy niekwestionowanych bohaterów, którzy walczyli o Polskę niepodległą, wolną i suwerenną, w obliczu przerażającego totalitarnego systemu. Mamy też kolejne pokolenia Polaków, którzy wysyłając kartkę nie tylko pamiętają o swoich bohaterach, ale składają też deklarację - wasze życie, wartości w imię których walczyliście są ważne także dla kolejnych pokoleń. Jesteśmy gotowi realizować je już w warunkach pokoju, państwa wolnego i solidarnego" - ocenił Nawrocki.

Pomysł kampanii pojawił się w trakcie prowadzonej w 2014 i 2015 roku akcji "Kartka dla powstańca". Zdaniem organizatorów akcji, w jej wyniku wytworzył się dialog międzypokoleniowy, a wiele z rozpoczętych korespondencji trwa do dziś. "Mamy radość z tego, że ktoś myśli o nas. Szczególnie bardzo dużo młodych dzieci, które nie wiedziały o powstaniu, a dzięki dowiedziały się o nim dzięki organizatorom tej akcji" - zaznaczyła podczas poniedziałkowej konferencji sanitariuszka i łączniczka w czasie powstania warszawskiego Hanna Stadnik ps. "Hanka".

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone. (PAP)

masl/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL