PRL

05.02.2018

Były wiceszef PZN skazany za zbrodnie komunistyczne odwołał się

Były wiceprezes Polskiego Związku Narciarskiego Andrzej W. odwołał się od wyroku cieszyńskiego sądu rejonowego, który skazał go za to, że jako oficer WOP dopuścił się zbrodni komunistycznej – dowiedziała się w poniedziałek PAP w bielskim sądzie okręgowym.

Apelację - jeszcze w lutym - rozpatrzy sąd okręgowy w Bielsku-Białej.

Były działacz sportowy w latach 80. był oficerem wydziału II Górnośląskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza w Gliwicach. Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach oskarżył go o wytworzenie szeregu fikcyjnych dokumentów. Były to zobowiązania do współpracy, pokwitowania odbioru pieniędzy oraz informacje od tajnych współpracowników.

W akcie oskarżenia, który w sierpniu ub.r. trafił do sądu, śledczy zarzucili byłemu Andrzejowi W., że w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej od lata 1986 r. do wiosny 1989 r. wykazywał w dokumentach, iż Jerzy M. był tajnym współpracownikiem zwiadu WOP o pseudonimie "Filip", choć była to nieprawda.

Zdaniem prokuratora W. popełnił także drugą zbrodnie komunistyczną. Poświadczył nieprawdę w wielu dokumentach z okresu od wiosny 1986 r. do lata 1988 r. Wykazywał w nich, że tajny współpracownik zwiadu WOP Stanisław C., ps. Gerard, kontynuował w tym czasie współpracę. To również nie było prawdą. Andrzej W. działał w celu osiągnięcia korzyści.

W listopadzie ub.r. cieszyński sąd rejonowy uznał, że oskarżony dokonał czynów, które śledczy mu zarzucali. Usłyszał wyrok: 14 mies. więzienia w zawieszeniu na rok. Ma też pisemnie przeprosić poszkodowanych.

Andrzej W. był przez wiele lat wiceprezesem Polskiego Związku Narciarskiego. Szefował też komitetowi organizacyjnemu zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich, które odbywały się w Wiśle. Z funkcji zrezygnował w listopadzie ub.r. Jako oficjalny powód podał nową ustawę o sporcie. "Nakazuje ona lustrację, której się nie poddałem i siłą rzeczy napisałem rezygnację, bo nie chcę się w to bawić" - powiedział wówczas działacz Polskiemu Radiu. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL