Koniec PRL

25.03.2019

A. Dulkiewicz: obchody 4 czerwca we wszystkich samorządach pod tym samym znakiem graficznym

Obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. we wszystkich samorządach będą spięte jedną klamrą, czyli tym samym znakiem graficznym - zapowiedziała w poniedziałek prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Jak podkreśliła, to samorządy kontynuują dziś myśl Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego.

W poniedziałek w Warszawie odbyło się kolejne posiedzeniu komitetu organizacyjnego jubileuszu 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r., której główne obchody odbędą się w Gdańsku.

Na konferencji po posiedzeniu komitetu organizacyjnego Dulkiewicz poinformowała, że w spotkaniu wzięli uczestniczyli Janusz Steinhoff i Henryk Wujec, którzy po czerwcowych wyborach 1989 r. weszli do OKP. "Dla nas szalenie istotne jest to, że kontynuatorami myśli OKP są właśnie dzisiaj samorządy" - podkreśliła prezydent Gdańska.

"Ustaliliśmy także, że obchody 4 czerwca będą we wszystkich samorządach spięte jedną klamrą, znakiem graficznym" - powiedziała. Znak ten - dodała Dulkiewicz - nawiązuje do loga "Solidarności" i plakatów wyborczych z 1989 r., a zaprojektował je twórca legendarnego znaku "Solidarności" Jerzy Janiszewski.

Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że zaproszenia na główne uroczystości, które odbędą się w Gdańsku, zostaną wysłane do wszystkich. "Przedstawiciele rządu bardzo dobrze wiedzą, że świętujemy w Gdańsku i takie zaproszenia na pewno będą" - dodał. Jak mówił, organizatorzy uroczystości chcą zaprosić do komitetu honorowego wszystkich uczestników obrad Okrągłego Stołu.

Dulkiewicz powiedziała PAP, że od 1 do 11 czerwca w Gdańsku będzie trwało "Święto Wolności i Solidarności". Program święta - jak przekazała - wypełnią różne wydarzenia dla rodzin, naukowców, historyków, dla uczestników wydarzeń sprzed 30 lat oraz dla organizacji pozarządowych.

Poinformowała, że 4 czerwca, o godz. 12 na gdańskim Placu Solidarności odśpiewany zostanie hymn Polski, a także podpisana "Deklaracja Wolności i Solidarności". "O godz. 17, w sercu Gdańska, na Drodze Królewskiej (odbędzie się - PAP) wiec, na którym głos zabierze Lech Wałęsa i Donald Tusk, a o godz. 20 będzie się koncert, na którym wystąpią głównie polskie zespoły pokazujące naszą drogę historyczną przez te ostatnich 30 lat" - poinformowała prezydent Gdańska.

Dodała, że 3 i 4 czerwca w Europejskim Centrum Solidarności będzie trwało forum obywatelskie. "Do różnych paneli zapraszamy burmistrzów innych miast, wydaje się niemal na 100 proc. pewne, że przyjedzie chociażby burmistrz Londynu" - zapewniła Dulkiewicz.

Steinhoff na konferencji powiedział, że większość z osób, które zakładały OKP i dożyły dzisiejszych czasów jest bardzo dumnych z ostatnich 30 lat historii Polski i jej miejsca w Europie i na świecie. "Zdecydowanie przeciwstawiamy się fałszowaniu historii, fałszowaniu tych wszystkich wydarzeń, które miały bardzo istotne znacznie dla najnowszej historii Polski, jesteśmy bardzo wdzięczni przedstawicielom samorządów, iż w sposób godny i adekwatny do rangi tego wydarzenia będziemy mogli wspólnie po 30 latach obchodzić dzień 4 czerwca 1989 roku" - stwierdził Steinhoff.

Na konferencji Dulkiewicz przekazała, że na spotkaniu w stolicy, prezydenci miast rozmawiali również o przypadającej w tym roku 15. rocznicy wejścia Polski do UE, zapowiedziała, że samorządowy będą koordynowali swoje działania i kampanię promocyjną z tej okazji.

W poniedziałek prezydenci miast, którzy zebrali się w Warszawie, wybrali też nowy zarząd Unii Metropolii Polskich z prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim na czele.

Prezydenci zrzeszeni w Unii przyjęli również apel o wysoką frekwencję w nachodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Zachęcamy organizacje pozarządowe do tworzenia lokalnych koalicji na rzecz wysokiej frekwencji w dniu 26 maja 2019 r." - napisano w apelu podpisanym przez 12 prezydentów największych polskich miast. Podkreślili, że ich apel jest wolny od jakiejkolwiek afiliacji politycznej. (PAP)

autor: Karol Kostrzewa, Grzegorz Bruszewski

kos/ gb/ godl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL