Polska po 1989 roku

04.11.2019

Dyr. Biura „Niepodległa”: w 101. rocznicę niepodległości świętujemy także odbudowę państwa

 Festiwal Krakowskiego Przedmieścia 2018 r. fot. Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepowdległa” Festiwal Krakowskiego Przedmieścia 2018 r. fot. Tomasz Tołłoczko / Biuro Programu „Niepowdległa”

W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości koncentrujemy się wokół odbudowy państwa polskiego - powiedział PAP dyrektor Biura Programu „Niepodległa” Jan Edmund Kowalski. Dodał, że „Niepodległa” chce także uczcić znaczenie Śląska w odbudowie państwa polskiego. 11 listopada przypada 101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

"W tym roku cała nasza kampania koncentruje się wokół odbudowy państwa polskiego. Rok 2019 to stulecie powołania istotnych dla państwa instytucji. Na początku roku obchodziliśmy na przykład 100-lecie powstania Banku Polskiego czy Archiwów Państwowych, zatem rok 2019 jest pod znakiem odbudowy państwa polskiego" - podkreślił Kowalski. Zaznaczył, że Biuro Programu "Niepodległa" "w szczególny sposób przygotowuje się już do roku 2020, kiedy to w lutym przypada 100. rocznica zaślubin Polski z morzem, a w sierpniu 100-lecie Bitwy Warszawskiej".

Biuro Programu "Niepodległa" w związku z setną rocznicą wybuchu pierwszego z trzech powstań śląskich "pragnie podkreślić znaczenie Śląska w odbudowie państwa polskiego".

Kowalski poinformował, że "Niepodległa" stawia w tym roku na działania, które sprawdziły się przed rokiem. "Powtarzamy akcję +Niepodległa do hymnu+ polegającą na wspólnym śpiewaniu w samo południe 11 listopada Mazurka Dąbrowskiego. Obecnie jest to blisko 500 miejsc, które zgłosiły się do udziału w inicjatywie" - przekazał. 

Na oficjalnym portalu obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości www.niepodlegla.gov.pl dostępna jest mapa, na której można zgłaszać chęć śpiewania hymnu po to, aby inne zainteresowane osoby w danym mieście czy miejscu mogły dołączyć do akcji.

Kolejnym działaniem, które miało miejsce rok temu i będzie powtórzone w 2019 roku, będzie "Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu". "Stwierdziliśmy, że po oficjalnej części obchodów przed Grobem Nieznanego Żołnierza, właściwie każdego roku, bardzo wiele osób poszukuje dodatkowej przestrzeni do świętowania. Stworzyliśmy więc dla nich ofertę kulturalną" - powiedział Kowalski. Dodał, że Krakowskie Przedmieście od Kolumny Zygmunta aż do Pomnika Kopernika stanie się miejscem festiwalowym.

Na program festiwalu składają się m.in. parady orkiestr dętych, przejazdy zabytkowych aut i powozów, pokazy mody lat 20. i 30., a także inne atrakcje prezentowane na trzech festiwalowych scenach oraz samym Trakcie Królewskim.

Na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego będzie można nauczyć się tańców ludowych pod okiem profesjonalnych tancerzy, a na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego umieszczona zostanie scena muzyczna, na której odbędą się koncerty m.in. Golec uOrkiestra, Grzegorza Hyżego czy Bovskiej. Dziedziniec Akademii Sztuk Pięknych skupi natomiast atrakcje dla najmłodszych - gry, zabawy, spektakle teatralne, koncerty, pokazy, spotkania i warsztaty przygotowane we współpracy z Instytutem Książki oraz Polskim Radiem.

Kowalski poinformował także, że galeria Kordegarda zostanie wypełniona plakatami z lat 1918-1922 - okresu kształtowania się państwowości II RP. "Ważną częścią wystawy będą plakaty autorstwa Wojciecha Korkucia z wizerunkami wszystkich Ojców Niepodległości, we współczesnej kresce" - zwrócił uwagę Kowalski.

Przed budynkiem Centralnej Biblioteki Rolniczej prezentowana będzie plenerowa wystawa pt. "Od stu lat na olimpijskim szlaku", przygotowana przez Polski Komitet Olimpijski z okazji jubileuszu istnienia PKOl. Festiwal rozpoczyna się po godz. 13 i będzie trwał do godz. 20.30.

10 listopada w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach odbędzie się uroczysty "Koncert dla Niepodległej - Słowa, które znaczą". "Widowisko będzie zbudowane w oparciu o wartości takie jak rodzina, miłość, przyjaźń czy ojczyzna i do nich będą nawiązywały utwory wykonywane w trakcie koncertu. Trzy z nich będą ściśle związane ze Śląskiem, ponieważ w tym roku obchodzimy setną rocznicę wybuchu pierwszego z trzech powstań śląskich stąd koncert w Katowicach. Chcemy w ten sposób uczcić znaczenie Śląska w odbudowie państwa polskiego" - wyjaśnił Kowalski.

Koncert będzie transmitowany na antenie TVP Kultura, a potem retransmitowany w TVP1.

Kowalski zdradził także, że najprawdopodobniej już 4 listopada "Niepodległa" ogłasza nabór do programu dotacyjnego na rok 2020. "Jest to jedna z ważniejszych części naszego programu, ponieważ z badań wiemy, że Polacy chcą świętować w swoich małych ojczyznach, a czasem brakuje środków, żeby takie wydarzenia zorganizować. Stąd w programie +Niepodległa+ na cały czas jego trwania, aż do roku 2022 zarezerwowane są środki na wspieranie inicjatyw lokalnych" - podkreślił.

Zasady i kryteria składania wniosków są takie same, jak w roku 2019, a maksymalna kwota, o jaką można wnioskować, to 100 tys. zł. Zaznaczył, że nie trzeba jednak ubiegać się o maksymalną kwotę dofinansowania. Poinformował również, że Biuro na rok 2020 ma do rozdysponowania 6 mln zł i będzie to jedyny nabór na ten rok. Dotacje są przyznawane na działania realizowane od lutego do końca listopada 2020 r. Wnioski w naborze można będzie składać przez miesiąc na stronie Niepodległa lub system Witkac. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ wj/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL