Kampania 1939

16.09.2018

Działacze ZPB upamiętnili ofiary sowieckich zbrodni z 1939 r.

Aktywiści Związku Polaków na Białorusi odwiedzili w niedzielę miejsca pamięci na Grodzieńszczyźnie związane z kampanią wrześniową, obroną Grodna i represjami antypolskimi w 1939 roku. 17 września przypada 79. rocznica sowieckiego ataku na Polskę.

„Data 17 września jest niezwykle ważna dla Polaków, mieszkających na Białorusi. Naszych krewnych dotknęła ona bezpośrednio, był to początek represji wobec Polaków na tych terenach” – powiedział PAP Andrzej Poczobut z władz Związku Polaków na Białorusi, nieuznawanego przez Mińsk.

„Tradycyjnie upamiętniamy tę datę, odwiedzając groby ofiar represji politycznych, żołnierzy Wojska Polskiego, którzy zginęli w walce z bolszewikami lub zostali zabici przez członków Komunistycznej Partii Zachodniej Białorusi” – wyjaśnił Poczobut.

Aktywiści ZPB wraz z przedstawicielkami Konsulatu Generalnego w Grodnie uczestniczyli w niedzielę w objeździe miejsc pamięci.

Jak powiedział Poczobut, w tym roku odwiedzili oni cmentarze w Grodnie, gdzie spoczywają uczestnicy obrony miasta, ale także ofiary późniejszych represji. „Odwiedziliśmy cmentarze w Lerypolu i Żytomli, gdzie są groby osadników zabitych przez członków KPZB, a także m.in. Kulbaki i Indurę, gdzie są groby żołnierzy poległych we wrześniu” – wyliczył rozmówca PAP.

21 września odbędzie się zamówiona przez ZPB msza św. w intencji obrońców Grodna. „Złożymy też jeszcze raz kwiaty na grobach wojskowych w Grodnie” – zapowiedział Poczobut.

Z Mińska Justyna Prus (PAP)

just/ fit/ kar/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL