Polska po 1989 roku

28.06.2015 aktualizacja 14.07.2016

Dziennikarz PAP S. Karnacewicz odznaczony przez kard. Nycza

Dziennikarz PAP Stanisław Karnacewicz odbiera medal z rąk kard. Kazimierza Nycza. Fot. PAP/M. Obara Dziennikarz PAP Stanisław Karnacewicz odbiera medal z rąk kard. Kazimierza Nycza. Fot. PAP/M. Obara

Wieloletni dziennikarz Polskiej Agencji Prasowej Stanisław Karnacewicz został odznaczony przez kardynała Kazimierza Nycza medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Uroczystość odbyła się w niedzielę w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

To jedno z najwyższych odznaczeń diecezjalnych przyznawane trzy razy w roku, w tym przy okazji uroczystości patronalnej warszawskiej archikatedry św. Jana Chrzciciela - 24 czerwca.

Osoby odznaczone medalem "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej", zarówno świeckie jak i kościelne, wyróżniają się swoją pracą - mówił metropolita warszawski, kard. Kazimierz Nycz. "Gratuluję i dziękuję wszystkim za obecność" - powiedział.

Radaktor Karnacewicz został wyróżniony m.in. za "wzorową umiejętność współpracy z instytucjami kościelnymi, obsługę medialną istotnych wydarzeń Kościoła w Polsce i na świecie m.in. pielgrzymek Jana Pawła II i Benedykta XVI". "Jego praca cechuje się profesjonalizmem i solidnym warsztatem" - powiedział PAP proboszcz archikatedry ks. Bogdan Bartołd.

Podczas uroczystości w archikatedrze, kilkudziesięciu odznaczonym osobom towarzyszyły rodziny oraz znajomi. Ceremonię zakończyła msza święta.

Stanisław Karnacewicz, ur. 2 czerwca 1950 r. w Koniowcach k. Grodna (dziś Białoruś), w 1956 r. z rodzicami przyjechał jako repatriant na Ziemię Lubuską.

Jest absolwentem filozofii na Akademii Teologii Katolickiej (dziś Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po 10 latach pracy w „Tygodniku Polskim" w 1991 r. rozpoczął pracę w PAP, gdzie do dziś zajmuję się tematyką kościelną.

Pisał o odnowieniu stosunków dyplomatycznych z Watykanem, przyjmowaniu konkordatu. Osobiście zna najważniejszych hierarchów Kościoła w Polsce. Obsługiwał dla PAP wszystkie odbywające się w tym czasie pielgrzymki do Polski papieży Jana Pawła II i Benedykta XVI. Relacjonował z Watykanu uroczystości pogrzebowe Jana Pawła II, a także ceremonię Jego beatyfikacji i kanonizacji.

Redaktor Karnacewicz szczególnie cenił sobie znajomość, a z czasem także przyjaźń, z prymasem Józefem Glempem, który w czasie swej posługi udzielił mu kilkunastu wywiadów oraz kilkudziesięciu komentarzy na różne tematy. W marcu 2013 r. nakładem Press Club Polska ukazała się książka redaktora Karnacewicza pt. "Glemp - Pod Okiem Opatrzności", zawierająca wybór wywiadów z prymasem Józefem kard. Glempem.

W 2010 r., krótko przed katastrofą smoleńską biskup polowy Wojska Polskiego gen. Tadeusz Płoski odznaczył red. Karnacewicza medalem "Milito Pro Christo".

W 2011 r. był nominowany do Nagrody "Ślad" im. biskupa Jana Chrapka. (PAP)

gdyj/mok/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL