Kampania 1939

18.09.2019

Elżbieta Witek i László Köver uczcili bohaterów Polski i Węgier

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Węgier László Köver złożyli w środę wiązanki pod pomnikiem-ławeczką Henryka Sławika i Józsefa Antalla Seniora w Warszawie, w 80. rocznicę otwarcia granic dla polskich uchodźców przez władze węgierskie po zaatakowaniu Polski przez ZSRS.

Monument upamiętnia bohaterów, dzięki którym w czasie II wojny światowej uratowano co najmniej 5 tys. polskich Żydów. József Antall jesienią 1939 r. został pełnomocnikiem rządu Królestwa Węgier ds. uchodźców wojennych. Henryk Sławik jest jednym z ponad 100 tys. polskich uchodźców wojennych, których przyjęły Węgry. Był prezesem Komitetu Obywatelskiego do spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech. Zginął w niemieckim obozie Mauthausen-Gusen w 1944 r.

László Köver przebywał w środę z oficjalną wizytą Polsce. Spotkał się z marszałek Sejmu Elżbietą Witek, która wręczyła mu Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP. Wyróżnienie przyznano za "wybitne zasługi w rozwijaniu polsko-węgierskiej współpracy parlamentarnej oraz przyjaznych stosunków". (PAP)

autor: Monika Zdziera

mzd/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL