Kampania 1939

17.08.2019 aktualizacja 18.08.2019

Franciszek Dąbrowski uhonorowany pośmiertnie Nagrodą Orła Jana Karskiego

Franciszek Dąbrowski. Źródło: Wikimedia Commons Franciszek Dąbrowski. Źródło: Wikimedia Commons

Komandor Franciszek Dąbrowski został pośmiertnie uhonorowany Nagrodą Orła Jana Karskiego w 2019 r. „za lekcję honoru daną całemu narodowi bohaterską obroną Westerplatte” - informuje Towarzystwo Jana Karskiego.

"Podobnie jak pierwsza z tegorocznych Nagród Orła Jana Karskiego, przyznana zamordowanemu prezydentowi Pawłowi Adamowiczowi, druga również trafia do Gdańska honorując bohatera obrony Westerplatte, wówczas kapitana Franciszka Dąbrowskiego. Od 2 września 1939 roku faktycznego dowódcę obrony tej placówki" - podkreśliła w komunikacie przesłanym w sobotę PAP Kapituła Nagrody Orła Jana Karskiego.

INFOGRAFIKA

"Podczas obrony Westerplatte, kategorycznie sprzeciwił się zamiarowi poddania placówki w dniu 2 września, stojąc na stanowisku, że należy jej bronić tak długo jak jest to możliwe wypełniając obowiązek honoru oficera polskiego i dając przykład podwładnym" - napisała Kapituła.

Franciszek Dąbrowski zmarł 24 kwietnia 1962 roku w Krakowie. Miał 58 lat.

Kapituła podkreśliła, że "trzeba było ponad czterdziestu lat i przemiany ustrojowej, aby faktyczna rola Franciszka Dąbrowskiego w obronie Westerplatte zaczęła być przywracana pamięci, po latach jej zatajania, marginalizowania czy wymazywania z historii. Ten proces wciąż nie został jeszcze zakończony. Wierzymy, że Nagroda Orła Jana Karskiego jest dobrym i sprawiedliwym w tym kierunku krokiem."

Poinformowała, że wręczenie Nagrody Orła Karskiego wnuczce laureata, Oldze Grzenkowskiej, i pozostałym członkom rodziny odbędzie się 30 sierpnia br. w Gdańsku, "u progu 80-lecia obrony Westerplatte, której był bohaterem."

CZYTAJ TAKŻE

W imieniu Kapituły werdykt nagrodowy podpisali jej członkowie i poprzedni laureaci, m.in. bratanica Jana Karskiego dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, ks. kard. Stanisław Dziwisz, ks. abp Alfons Nossol, ks. Adam Boniecki, były prezydent Aleksander Kwaśniewski, profesor Julian Kornhauser i Abraham Foxman.

Nagroda Orła Jana Karskiego przyznawana jest od roku 2000. Karski mówił, że chciałby by nagroda jego imienia trafiała do tych, "którzy godnie nad Polską potrafią się zafrasować", oraz tych, którzy "nie będąc Polakami, dobrze Polsce życzą".

Jan Karski (właśc. Jan Kozielewski) urodził się w 1914 roku w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. "Tajne państwo".

Po wojnie uzyskał obywatelstwo USA, a w 1994 roku honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł w lipcu 2000 roku. 29 maja 2012 r. prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności. (PAP)

sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL