II wojna światowa

01.09.2019

G. Schetyna: nigdy więcej wojny, nienawiści, agresji, gwałtu i niechęci do innych

Nigdy więcej wojny, nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej agresji, gwałtu i niechęci do innych – powiedział w niedzielę w Gdańsku lider PO Grzegorz Schetyna. Wyraził nadzieję, że takie przesłanie będzie obowiązywało dłużej niż tylko przez wrześniowe dni.

"Nigdy więcej wojny, nigdy więcej nienawiści, nigdy więcej agresji, gwałtu i niechęci do innych. To jest dzisiaj przesłanie, z którym wchodzimy w najbliższe dni. Wierzę, że to zostanie, nie tylko przez dni wrześniowe, w nas na zawsze, bo to jest rzecz ważna i zawsze będziemy o tym przypominać" - powiedział Schetyna na briefingu prasowym przed budynkiem Poczty Polskiej w Gdańsku.

CZYTAJ TAKŻE

Wcześniej lider PO i inni przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej uczestniczyli w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej na Westerplatte.

"Dziękuję za dzisiejsze uroczystości. Chciałem podziękować serdecznie prezydent Gdańska Aleksandrze Dulkiewicz za organizację. Dziękuję za to, że udało się, jak w niewielu momentach ostatnich miesięcy i lat, zorganizować ważną uroczystość, gdzie mogliśmy być wszyscy razem, obok siebie i oddawać cześć bohaterom i wspominać tamten czas" - podkreślił Schetyna.

Lider PO zwracał uwagę na to, jak ważne miejsce w historii Polski zajmuje Gdańsk.

Lider PO: 1 września to szczególna data w historii Polski i w historii świata. Jesteśmy w Gdańsku, gdzie 80 lat temu wszystko się zaczęło. Zaczęła się II wojna światowa z konsekwencjami na wiele dziesięcioleci. Rano byliśmy na Westerplatte, a później na Cmentarzu na Zaspie, gdzie chowano tych, którzy w pierwszych godzinach wojny oddali ofiarę życia - polskich kolejarzy i celników. Jesteśmy tutaj - przed budynkiem Poczty Polskiej, która także jest miejscem symbolicznym, bronionym przez blisko 24 godziny przez pracowników poczty.

"1 września to szczególna data w historii Polski i w historii świata. Jesteśmy w Gdańsku, gdzie 80 lat temu wszystko się zaczęło. Zaczęła się II wojna światowa z konsekwencjami na wiele dziesięcioleci. Rano byliśmy na Westerplatte, a później na Cmentarzu na Zaspie, gdzie chowano tych, którzy w pierwszych godzinach wojny oddali ofiarę życia - polskich kolejarzy i celników. Jesteśmy tutaj - przed budynkiem Poczty Polskiej, która także jest miejscem symbolicznym, bronionym przez blisko 24 godziny przez pracowników poczty" - mówił Schetyna.

CZYTAJ TAKŻE

Lider PO przypominał, że w tym miejscu "lała się polska krew", podobnie jak na Westerplatte oraz w wielu innych miejscach w Polce.

"Są dziś z nami w Gdańsku ludzie PO i Koalicji Obywatelskiej, ale tę akcję przeprowadzamy w całym kraju, żeby powiedzieć, że pamiętamy i będziemy pamiętać. Mamy ze sobą plakat autorstwa Marka Żuławskiego z hasłem +Poland first to fight+, który otrzymaliśmy dzięki uprzejmości jego małżonki pani Marii Żuławskiej. Dzisiaj go promujemy i pokazujemy, że ta historia, która zdarzyła się 80 lat temu, jest częścią naszej historii. Jest częścią wielkiej, dumnej historii Polski, która zawsze potrafiła podjąć walkę, chciała i walczyła o to, co najważniejsze - o podmiotowość, wolność, honor, godność i o solidarność" - wskazał Schetyna.

Dodał, że mówi to "w miejscu symbolicznym, jak niewiele polskich miast". "Historia Gdańska to wszystko tak bardzo obrazuje i pokazuje" - ocenił lider PO. (PAP)

autor: Tomasz Więcławski

twi/ pś/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL