Polska po 1989 roku

19.10.2019

Gdańsk uhonorowany Nagrodą Księżnej Asturii

prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odebrała Nagrodę Księżnej Asturii. Fot. PAP/EPA prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz odebrała Nagrodę Księżnej Asturii. Fot. PAP/EPA

Dzisiaj Gdańsk jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia – powiedział król Hiszpanii Filip VI podczas wręczenia Nagrody Księżnej Asturii miastu Gdańsk. W poprzednich latach wyróżnienie to otrzymał m.in. Berlin i Instytut Yad Vashem.

Ceremonia wręczenia Nagrody Księżnej Asturii odbyła się w piątek wieczorem w Oviedo.

„Gdańsk to dziś tętniące miasto, pełne życia i światła. Przeżyło wiele tragedii, walczyło o demokrację i wolność, poniosło bolesne straty. Zawsze było to miejsce spotkania różnych kultur" - powiedział podczas uroczystości król Hiszpanii Filip VI.

CZYTAJ TAKŻE

Treść przemówienia monarchy hiszpańskiego przekazał mediom rzecznik prasowy prezydent Gdańska Daniel Stenzel.

"Dzisiaj (Gdańsk) jest przykładem solidarności, integracji i pokojowego współistnienia. Być może dlatego, że w najgroźniejszych momentach wzrasta potrzeba bezpieczeństwa, mieszkańcom Gdańska udało się przekształcić wszystkie cierpienia w walkę i odwagę. To cierpienie stało się siłą, odwagą i umiejętnością do pokojowego współistnienia i zgody. Gdańsk jest dzisiaj, jak napisał laureat naszej nagrody Adam Zagajewski, miastem sprawiedliwym, gdzie nie karzą obcych, miastem szybkiej pamięci i powolnego zapominania. Z dumą wręczamy Wam tę nagrodę. Pragniemy, aby wszyscy mieszkańcy Gdańska wiedzieli, że podziwiamy ich energię, postawę obywatelską i jedność" - podkreślił król Filip VI.

Nagrodę odebrała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Miasto Gdańsk zostało laureatem nagrody Księżnej Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda. W uzasadnieniu swojej decyzji jury nagrody stwierdziło m.in., "że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

Miasto Gdańsk zostało laureatem nagrody Księżnej Asturii za 2019 rok w kategorii Zgoda. W uzasadnieniu swojej decyzji jury nagrody stwierdziło m.in., "że przeszłość i teraźniejszość w Gdańsku to wrażliwość na solidarność, obronę wolności oraz praw człowieka, a także ochronę pokoju".

W ubiegłych latach laureatami Nagrody Księżnej Asturii w kategorii Zgoda (de la Concordia) były m.in.: Unia Europejska, fundacja SOS Wioski Dziecięce, miasto Berlin, Instytut Yad Vashem oraz UNICEF.

Nagroda Księżnej Asturii w krajach hiszpańskojęzycznych cieszy się uznaniem podobnym do nagrody Nobla. Przyznawana jest co roku w ośmiu kategoriach. W tym roku wyróżnieni zostali również: w kategorii sztuka - Peter Brook, w kategorii komunikacja i nauki społeczne - Muzeum Prado w Madrycie, w kategorii współpraca międzynarodowa - Salman Khan, w kategorii sport - Lindsey Vonn, w kategorii literatura - Siri Hustvedt, w kategorii nauki społeczne - Alejandro Portes, w kategorii badania naukowe i techniczne - Joanne Chory oraz Sandra Myrna Diaz.

Każdy z laureatów nagrody Księżnej Asturii otrzymuje statuetkę zaprojektowaną przez wybitnego hiszpańskiego rzeźbiarza Joana Miro i nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. euro.(PAP)

autor: Robert Pietrzak

rop/ pad/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL