Holokaust

26.12.2018

Grecja: wandale oblali farbą pomnik upamiętniający zamordowanych Żydów

Wandale w mieście Kastoria na północnym wschodzie Grecji oblali czarną farbą pomnik poświęcony miejscowym Żydom zamordowanym przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej. Incydent miał miejsce w nocy z wtorku na środę.

Burmistrz Anestis Aguelis, cytowany przez półoficjalną grecką agencję ANA, nazwał hańbą "zdewastowanie marmurowej tablicy wzniesionej dla upamiętnienia Żydów Kastorii, którzy mieli swój wkład w kulturę i gospodarkę miasta i zginęli w nazistowskich obozach koncentracyjnych".

W środę miejsce upamiętnienia zostało oczyszczone z farby przez ochotników.

Pomnik powstał przy ulicy, na której żołnierze okupującej Grecję III Rzeszy w marcu 1944 roku spędzili lokalnych przedstawicieli społeczności żydowskiej, a następnie wywieźli i zamordowali ich w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Do dewastowania pomników poświęconych Żydom dochodzi w Grecji często, zwłaszcza na północy kraju - pisze AFP. W lipcu w Salonikach nieznani sprawcy na pomniku upamiętniającym zamordowanych przez hitlerowców Żydów niebieską farbą namalowali krzyż i napis "Jezus Chrystus zwycięża diabła", co jest hasłem greckich i serbskich prawosławnych środowisk skrajnie nacjonalistycznych. (PAP)

akl/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL