Europa i świat po 1989 roku

13.02.2020

IAR: J. Czaputowicz zapowiada notę do strony rosyjskiej ws. organizacji obchodów w Katyniu i Smoleńsku

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz poinformował w czwartek, że polskie władze zwrócą się do strony rosyjskiej z notą z prośbą o pomoc w organizacji 10 kwietnia wizyty władz państwowych w Katyniu i Smoleńsku – czytamy w depeszy Informacyjnej Agencji Radiowej.

CZYTAJ TAKŻE

Czaputowicz podkreślił, cytowany w depeszy IAR, że nota ma zawierać prośbę o umożliwienie tam obchodów i będzie "oficjalnym działaniem".

"Liczymy na przychylność strony rosyjskiej" - dodał szef MSZ.

W najbliższych dniach szef polskiego resortu dyplomacji weźmie także udział w konferencji bezpieczeństwa w Monachium, gdzie spodziewany jest także minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. Czaputowicz zastrzegł, że nie wiadomo, czy dojdzie do rozmowy z Ławrowem w Monachium w sprawie organizacji wizyty polskich władz w Katyniu i Smoleńsku 10 kwietnia.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk mówił w czwartek w RMF FM, że premier Morawiecki 10 kwietnia chce być i w Smoleńsku, i w Katyniu. "W tej chwili kancelaria analizuje możliwości przygotowania takiego wyjazdu" – powiedział.

CZYTAJ TAKŻE

Premier Mateusz Morawiecki w swoim wpisie na Facebooku w czwartek podkreślił, że 10 kwietnia, w 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej, chce być i w Smoleńsku i w Katyniu.

Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował, że prezydent wyraził oczekiwanie wobec premiera i rządu, by podjąć działania celem godnego przygotowania uroczystości w 80. rocznicę zbrodni katyńskiej. Spychalski dodał, że w najbliższych dniach dojdzie do spotkania szefów MSZ Polski i Rosji w tej kwestii.

10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154 wiozącego delegację na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego małżonka Maria, najwyżsi dowódcy wojska i ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski.(PAP)

mro/ mrr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL