Okupacja niemiecka

23.12.2019

IPN przeprowadził prokuratorskie oględziny miejsca pochówku w Wiźnie

Przeprowadzone zostały oględziny miejsca połączone z badaniem wyrobiska, w którym odkryte zostały szczątki ludzkie w Wiźnie (Podlaskie) - poinformował PAP pion śledczy oddziału IPN w Białymstoku. Wyjaśnia on, czy odkrycie ma związek z mordem Żydów w Wiźnie w 1941 roku.

Mogiłę odkryli w październiku członkowie stowarzyszenia Wizna 1939, prowadzący tam poszukiwania pozostałości z czasów II wojny światowej. W wytypowanym miejscu, na polu w rozwidleniu dróg Wizna-Jedwabne i Wizna-Jeżewo, natknęli się na zbiorowy pochówek; prawdopodobnie w miejscu leja po bombie. Na głębokości ok. 1,5 metra znaleziono najpierw pojedynczą, spaloną ludzką kość udową.

CZYTAJ TAKŻE

W związku z kolejnymi wskazaniami, że może to być miejsce pochówku zwłok ludzkich, prace przerwano, zawiadamiając policję i prokuraturę. Śledztwo w sprawie odkrycia wszczęła Prokuratura Rejonowa w Łomży, materiały przekazując następnie oddziałowi IPN w Białymstoku. Prowadził on w przeszłości śledztwo w sprawie zbrodni niemieckich na Ziemi Łomżyńskiej, w którym jeden z czynów dotyczył zabójstwa w Wiźnie co najmniej 40 osób pochodzenia żydowskiego. Z powodu niewykrycia sprawców, postępowanie to zostało w 2007 roku umorzone.

Po odkryciu w Wiźnie śledztwo w tym zakresie zostało podjęte na nowo. "Na obecnym etapie postępowania nie sposób jednoznacznie określić, do kogo należą ujawnione ludzkie szczątki. Należy podkreślić, że w okresie II wojny światowej na tym terenie były prowadzone intensywne działania wojenne. Z tego też względu aktualnie wykonywane czynności procesowe oraz prowadzone kwerendy archiwalne zmierzają do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia" - poinformował PAP w poniedziałek prok. Janusz Romańczuk, szef pionu śledczego IPN w Białymstoku.

"Na obecnym etapie postępowania nie sposób jednoznacznie określić, do kogo należą ujawnione ludzkie szczątki. Należy podkreślić, że w okresie II wojny światowej na tym terenie były prowadzone intensywne działania wojenne. Z tego też względu aktualnie wykonywane czynności procesowe oraz prowadzone kwerendy archiwalne zmierzają do wszechstronnego wyjaśnienia okoliczności zdarzenia" - poinformował PAP w poniedziałek prok. Janusz Romańczuk, szef pionu śledczego IPN w Białymstoku.

CZYTAJ TAKŻE

Dodał, że nie można wykluczyć, iż ujawnione szczątki należą do ofiar zbrodni dokonanej latem 1941 roku przez żołnierzy niemieckich, którzy po przybyciu do Wizny zebrali część ludności pochodzenia żydowskiego i doprowadzili do mieszczącej się na rynku kuźni, po czym wrzucili do wnętrza budynku granaty. Zwłoki kilkudziesięciu zamordowanych osób wywieziono, wrzucono do leja po bombie na polu i zakopano.

Prok. Romańczuk dodał, że szczątki kostne odkryte w Wiźnie zostały przekazane do badań przez biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej w Białymstoku.

W ubiegłym tygodniu przeprowadzone zostały oględziny miejsca, połączone z badaniem wyrobiska ziemnego, powstałego w wyniku prac prowadzonych przez stowarzyszenie Wizna 1939. Teren został zabezpieczony.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL