Europa i świat po II wojnie światowej

19.04.2018

Izrael po raz 70. obchodzi Dzień Niepodległości

Obchody Dnia Niepodległości Izraela. Jerozolima, 18.04.2018. Fot. PAP/EPA Obchody Dnia Niepodległości Izraela. Jerozolima, 18.04.2018. Fot. PAP/EPA

W ramach obchodzonej w czwartek w Izraelu 70. rocznicy proklamowania niepodległości władze zorganizowały pokazy wojskowe, podczas gdy zwykli Izraelczycy gromadzili się na kameralnych spotkaniach przy grillu, na imprezach na plaży i na piknikach.

Właściwe uroczystości rozpoczęły się już w środę wieczorem - podczas zorganizowanej z rozmachem ceremonii na Wzgórzu Herzla w Jerozolimie wystąpił premier Benjamin Netanjahu oraz zapalono pochodnie, a w wielu miastach odbyły się pokazy fajerwerków i uliczne imprezy.

W czwartek rano samoloty i bojowe śmigłowce izraelskiej armii wykonały lot nad rezydencją prezydenta Reuwena Riwlina, a w ciągu dnia kilkadziesiąt odrzutowców, w tym myśliwców F-16, przeleciało nad około setką miast i miejscowości.

Nad Morzem Śródziemnym u wybrzeży Izraela wojskowi piloci wykonali skomplikowane figury, marynarka wojenna zaprezentowała na paradzie swoją flotę, a spadochroniarze wykonali skoki nad wodą. Po raz pierwszy w tradycyjnym pokazie lotniczym uczestniczyły także zespoły sił powietrznych innych krajów, w tym - jak pisze agencja dpa - Grecji, Włoch, Austrii, Kanady, Wielkiej Brytanii i Polski.

Obchody rocznicy powstania Izraela mają trwać 70 godzin, tj. do soboty wieczór, z obowiązującą od piątkowego zachodu słońca przerwą na odpoczynek, związaną z przestrzeganiem szabasu.

Właściwie niepodległość państwa Izrael została proklamowana 14 maja 1948 roku przez premiera Dawida Ben Guriona w Tel Awiwie. Związane z tym uroczystości rozpoczęły się jednak już w środę z uwagi na to, że Izrael swoje święto obchodzi według kalendarza żydowskiego, który nie pokrywa się z gregoriańskim.

Z entuzjastycznymi obchodami tej rocznicy kontrastował w czwartek wiec Palestyńczyków w pobliżu wsi Atlit w pobliżu Hajfy na północy Izraela. Ludność palestyńska powstanie państwa żydowskiego określa jako "katastrofę" (an-Nakba) z uwagi na związane z tym wydarzeniem wysiedlenia Palestyńczyków.

Na wiecu tysiące przedstawicieli arabskiej mniejszości zamieszkującej Izrael wymachiwały palestyńskimi flagami; uczestnicy byli ubrani w T-shirty z napisem "Jerozolima to odwieczna stolica Palestyny". Na polu w pobliżu Atlit - wioski wysiedlonej i opuszczonej w 1948 roku - zorganizowano odczyty i koncerty. Całe wydarzenie było transmitowane przez telewizję.

Zgodnie z deklaracją niepodległości Izraela w granicach państwa żydowskiego znalazło się ok. 80 proc. terytorium brytyjskiego mandatu Palestyny. Dzień po proklamacji, 15 maja 1948 roku, wybuchła pierwsza wojna arabska, która spowodowała wysiedlenia i ucieczkę setek tysięcy Palestyńczyków przed walkami. Los wysiedlonych i ich potomków, których obecnie jest kilka milionów, to jedna z kluczowych kwestii w konflikcie arabsko-izraelskim.

Jak pisze Reuters, pod koniec 1947 roku na ziemiach, które weszły później w skład Izraela, mieszkało ok. miliona Arabów i 600 tys. Żydów. Obecnie w granicach Izraela mieszka 8,8 mln osób, z których 75 proc. to Żydzi, a ok. 20 proc. Arabowie. (PAP)

akl/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL