Polska po 1989 roku

08.11.2019

Koncert i piknik na Święto Niepodległości w woj. śląskim

Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z udziałem wicepremiera i zaproszonych gwiazd 10 listopada, piknik na Stadionie Śląskim w Chorzowie 11 listopada – to główne wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości w woj. śląskim.

"Koncert dla Niepodległej – Słowa, które znaczą" odbędzie się 10 listopada. Weźmie w nim udział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Wydarzenie wpisuje się też w obchody stulecia Powstań Śląskich. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Radosława Labakhua’y i zaproszeni soliści wykonają utwory tradycyjne i współczesne. Wystąpią: Małgorzata Walewska, Małgorzata Ostrowska, Lora Szafran, Kasia Stankiewicz, Natalia Szroeder, Maciej Balcar, Natalia Sikora, Skubas i zespół Gospel Rain.

CZYTAJ TAKŻE

11 listopada odbędą się natomiast wojewódzkie obchody Święta Niepodległości. Uroczystości rozpoczną się na placu przed Archikatedrą Chrystusa Króla w Katowicach występem Orkiestry Dętej Katowice oraz chóru uczniów X Liceum Ogólnokształcącego im. I.J. Paderewskiego w Katowicach. O 10.30 w Archikatedrze zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Wiktora Skworca. Oprawę artystyczną mszy zapewnią artyści Filharmonii Śląskiej.

W południe zaproszeni goście, kompanie honorowe, poczty sztandarowe, delegacje stowarzyszeń i organizacji kombatanckich, młodzież i mieszkańcy przejdą na plac Chrobrego, gdzie przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbędzie się główna część uroczystości. Zaplanowano m.in. wystąpienia okolicznościowe, uroczysty apel pamięci, złożenie kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz defiladę. Po uroczystościach na pl. Sejmu Śląskiego odbędą się pokazy sprzętu wojskowego i służb mundurowych.

Także 11 listopada już po raz ósmy na Stadionie Śląskim w Chorzowie zorganizowane zostanie specjalne wydarzenie z okazji Święta Niepodległości. Będzie tam można wziąć udział w akcji odśpiewania hymnu "Niepodległa do hymnu!", oddać krew w ramach akcji "Krew dla Niepodległej", a także wesprzeć chorego Maksa. Będzie można zobaczyć wystawę militariów, nie zabraknie również prezentacji związanych z powstaniami śląskimi. Na scenie pojawią się m.in.: Harcerski Zespół Artystyczny "Słoneczni", Silesianie, szkoła tańca Good Mood, Cover Lover, FormaX oraz gwiazda wieczoru Sebastian Riedel & Cree. Wśród atrakcji: strzelnica laserowa i strefa wirtualnej rzeczywistości. Dla najmłodszych przewidziano zabawy i specjalnie atrakcje, m.in. kolejkę na torach, trampoliny, dmuchaną ściankę wspinaczkową oraz samochodziki elektryczne. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ mark/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL