Holokaust

26.02.2018

List polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata

Medale i dyplomy honorowe przyznane podczas uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Fot. PAP/M. Kulczyński Medale i dyplomy honorowe przyznane podczas uroczystości nadania tytułów Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Fot. PAP/M. Kulczyński

Przekazujemy treść listu polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z dnia 26 lutego br., skierowanego do rządów i parlamentów Polski oraz Izraela:

"Pan Benjamin Netanjahu, Premier Izraela,

Pan Mateusz Morawiecki, Premier Rzeczypospolitej Polski

Pan Juli-Joel Edelstein, Przewodniczący Knesetu

Pan Marek Kuchciński, Marszałek Sejmu Rzeczypospolitej Polski

Apel uhonorowanych przez Instytut Pamięci Yad Vashem w Jerozolimie polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Do rządów oraz parlamentów Izraela i Polski.

Do narodów, polskiego i żydowskiego.

My Sprawiedliwi, ostatni żyjący spośród 6850 polskich Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, zwracamy się z apelem do rządów i parlamentów Izraela i Polski, o powrót na drogę dialogu i pojednania.

W okresie II wojny światowej byliśmy świadkami zagłady narodu żydowskiego i mordowania Polaków przez Niemców. Zabito 6 milionów obywateli Rzeczypospolitej, w tym 3 miliony polskich Żydów. Mimo ogromnych strat naród polski przetrwał, ale społeczność polskich Żydów przestała istnieć. W tych strasznych czasach, gdy w okupowanej Polsce groziła kara śmierci za jakąkolwiek pomoc naszym żydowskim współobywatelom, wielu podjęło wyzwanie niesienia pomocy. Setki Polaków ten czyn solidarności przypłaciło życiem, dając świadectwo najwyższej miłości bliźniego.

Prosimy, aby nie pisać historii na nowo. Największa tragedia w dziejach obu naszych narodów została raz na zawsze zapisana w trakcie czarnej nocy nazistowskiej okupacji, której ofiarami jesteśmy do dzisiaj my wszyscy.

Jak w każdym, także i w naszym narodzie byli wówczas ludzie nikczemni. Postępowali we własnym imieniu, nie w imieniu polskiego państwa. Byli jednak Polakami. Ich także baliśmy się.

Jednak to w ramach zbrodniczej polityki Adolfa Hitlera i na rozkaz władz niemieckich powstawały obozy koncentracyjne i obozy zagłady na terenach polskich i III Rzeszy: w Auschwitz-Birkenau, Sobiborze, Bełżcu, Treblince, Mauthausen-Gusen, Gross-Rosen, Ravensbruck... To Niemcy zniszczyli wiosną 1943 roku warszawskie getto, a rok później całą Warszawę - stolicę Polski, mordując w tym mieście ok. 180 tys. Polaków.

Nie zgadzamy się na skłócanie Żydów i Polaków. Apelujemy, aby nasze dwa narody połączone blisko 1000-letnią, wspólną historią, budowały przymierze i przyszłość w Polsce, Europie, Izraelu i Ameryce, oparte na przyjaźni, solidarności i prawdzie.

My Sprawiedliwi, nosząc w pamięci prawdę o tamtych czasach, prosimy wszystkich o empatię i rozwagę, o wrażliwość przy tworzeniu prawa i odpowiedzialną medialną narrację, o uczciwe i niezależne badania historyczne - gdyż tylko takie służą wyjaśnieniu tego, co wymaga wyjaśnienia, o dialog i serdeczność.

Warszawa, 26 lutego 2018 roku.

W imieniu ostatnich żyjących polskich Sprawiedliwych:

Anna Stupnicka-Bando, prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Józef Walaszczyk, wiceprezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Irena Senderska-Rzońca, p.o. sekretarza zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Tadeusz Stankiewicz, członek zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata

Maria Augustyn

Krystyna Dańko

Teresa Dietrich

Alicja Drzał

Władysława Dudziak

Jadwiga Gowrych

Mirosława Gruszczyńska

Zofia Jadwiszczok

Maksymilian Jarosz

Łucja Jurczak

Stanisława Kac

Wanda Kołomijska

Krystyna Kowalska

Janusz Kowalski

Anna Koźmińska

Marianna Krasnodębska

Stefan Krusiński

Zofia Krzyżanowska

Anna Krzyżowska

Helena Kuśmierz

Anna Lewandowska

Witold Lisowski

Zbigniew Mańkowski

Janina Mazur

Andrzej Mikołajków

Leszek Mikołajków

Maria Nowak

Wacław Nowiński

Ireneusz Rajchowski

Lech Rościszewski

Janina Rościszewska-Krawczyk

Janina Różecka

Aurelia Rudyk

Zofia Siemieńska

Barbara Strzelecka

Alicja Szczepaniak-Schnepf

Bogdan Szymański

Anna Szymczyk

Stanisława Śliwińska

Helena Troszczyńska

Jadwiga Wolf

Krystyna Wiśniewska

Ryszard Witkowski

Ryszard Zieliński

Eugenia Złotko

Janina Zwolicka"

(PAP)

agzi/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL