Polska po 1989 roku

08.12.2016

Maciej Freimut sportowcem 70-lecia Zawiszy Bydgoszcz

W Bydgoszczy odbyła się jubileuszowa gala z okazji 70-lecia Cywilno-Wojskowego Związku Sportowego Zawisza. W okolicznościowym plebiscycie najlepszym klubowym sportowcem tego okresu wybrano kajakarza Macieja Freimuta, srebrnego medalistę olimpijskiego w Barcelonie w 1992 roku.

Tytuł honorowego sportowca 70-lecia przypadł złotemu medaliście w biegu na 3000 metrów z przeszkodami z igrzysk w Rzymie w 1960 roku Zdzisławowi Krzyszkowiakowi, którego imię nosi stadion Zawiszy.

Stowarzyszenie zostało uhonorowane Medalem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”, przyznawanym za wybitne zasługi dla regionu. Jubileusz zbiegł się z piątą z rzędu wygraną CWZS w ogólnopolskiej klasyfikacji szkolenia młodzieży. Na igrzyskach w Rio de Janeiro żaden ze sportowców reprezentujących klub medalu nie zdobył.

"To, co robimy tutaj w Bydgoszczy, jest ponadprzeciętne. Co roku sportowcy przywożą medale mistrzostw świata bądź Europy w różnych kategoriach wiekowych. Prezentujemy wysoki poziom w kilku dyscyplinach, bo to klub wielosekcyjny. Najważniejsze jest jednak to, że potrafimy szkolić dzieci i młodzież. Bez tego nie będzie przyszłości polskiego sportu. Wierzę, że w nieodległej przyszłości wychowamy znów medalistów olimpijskich" - powiedział podczas uroczystości prezes CWZS Zawisza Waldemar Keister.

W historii bydgoskiego klubu medalistów olimpijskich nie brakowało. Podczas gali przypomniano sukcesy wielu sportowców trenujących w mieście nad Brdą.

"Przez te lata zaplecze sportowe Zawiszy bardzo się zmieniło. Jest chociażby nowa przystań. Warunki, w których ja trenowałem, były zdecydowanie trudniejsze niż teraz. Nam to nie przeszkadzało, bo chcieliśmy osiągnąć sukces. Mam bardzo wiele miłych wspomnień z tym miejscem i chętnie tu wracam" - powiedział po odebraniu nagrody dla sportowca 70-lecia Maciej Freimut.

W kategorii osobowość 70-lecia kibice, bo to oni zadecydowali o rozstrzygnięciach w plebiscycie, wybrali Edmunda Mileckiego, twórcę potęgi lekkoatletycznej klubu w latach 50. i 60. XX wieku. Najlepszym trenerem w tym okresie uznano Józefa Karniewicza, wieloletniego szkoleniowca gimnastyków.

Wśród lekkoatletów związanych z klubem triumfowała złota i srebrna medalistka olimpijska w Tokio w 1964 roku Teresa Ciepły. Piłkarzem 70-lecia wybrano Andrzeja Brończyka, kajakarzem Daniela Wełnę, wioślarzem Daniela Trojanowskiego, pięściarzem Pawła Matuszewskiego, strzelcem Tadeusza Czerwińskiego, gimnastykiem Andrzeja Szajnę, a sztangistą Czesława Paterkę.

"Największym prezentem, który sprawili nam na urodziny nasi goście, była ich obecność. Udowodniliśmy, że jesteśmy wielką, sportową rodziną, która świetnie się rozumie i dobrze czuje w swoim towarzystwie" - zakończył Keister. (PAP)

twi/ af/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL