Polska po 1989 roku

18.01.2020 aktualizacja 19.01.2020

Modernizacja siedziby Muzeum Niepodległości w Warszawie na ostatniej prostej

Muzeum Niepodległości w Warszawie. Źródło: Google Maps – Street View Muzeum Niepodległości w Warszawie. Źródło: Google Maps – Street View

Pozyskanie nowych powierzchni dzięki odgruzowaniu piwnic, przywrócenie elewacji dawnej kolorystyki, wymiana instalacji i realizacja dwóch nowych wystaw stałych to niektóre z efektów modernizacji Muzeum Niepodległości. Prace w budynku są już na ostatniej prostej.

Jak wyjaśniła PAP Justyna Wyszyńska z działu promocji i marketingu Muzeum Niepodległości w Warszawie, głównym celem projektu "Dostosowanie Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów do nowych funkcji kulturalnych i edukacyjnych, w tym dla osób niepełnosprawnych" było przeprowadzenie kompleksowego remontu zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynku.

"Jeśli chodzi o elementy, które pojawiły się na zewnątrz to przede wszystkim został wymieniony dach. Zmieniony został także kolor elewacji, ustaliliśmy go na podstawie badań stratygraficznych elementów muru, które pozostały po zakończeniu II wojny, ponieważ Pałac nie został wówczas zburzony kompletnie. Dzięki temu można było ten kolor odwzorować i obecnie ma oryginalną barwę, którą określamy jako popielatą, delikatnie wpadającą w róż" - opowiadała Wyszyńska.

"Jeśli chodzi o wnętrze, to taką najważniejszą zmianą jest zaadaptowanie piwnic. Wcześniej niemal cała ich powierzchnia była zasypana gruzem z okresu jeszcze po wojnie. W czasie remontu te piwnice zostały odgruzowane, co zajęło sporo czasu i teraz mieści się tam przede wszystkim wyspecjalizowana sala multimedialna na ok. 100 osób, która jest już na ten moment wyposażona w sprzęt taki jak rzutniki i ekrany. Sala będzie służyła zarówno do pokazów filmowych, jak i konferencji organizowanych w muzeum" - powiedziała Justyna Wyszyńska.

Na zewnątrz pojawiła się także nowa tzw. mała architektura, czyli ławki i wygodne dojście do pałacu, został położony nowy chodnik. "Zadbaliśmy także o zieleń. Drzewa, które znajdowały się na naszym terenie zostały troskliwie zabezpieczone, by nic się z nimi nie stało podczas remontu, ponieważ jest to bardzo cenny drzewostan. Są oczywiście również trawniki, zaś z tyłu od strony tarasu zasadzone zostały krzewy, co w okresie wiosenno-letnim stworzy przyjemny dla oka efekt" - relacjonowała.

"Jeśli chodzi o wnętrze, to taką najważniejszą zmianą jest zaadaptowanie piwnic. Wcześniej niemal cała ich powierzchnia była zasypana gruzem z okresu jeszcze po wojnie. W czasie remontu te piwnice zostały odgruzowane, co zajęło sporo czasu i teraz mieści się tam przede wszystkim wyspecjalizowana sala multimedialna na ok. 100 osób, która jest już na ten moment wyposażona w sprzęt taki jak rzutniki i ekrany. Sala będzie służyła zarówno do pokazów filmowych, jak i konferencji organizowanych w muzeum" - powiedziała Wyszyńska.

W budynku wymieniono instalacje, a wnętrza zostały odmalowane, odtworzono oryginalne drzwi łącznie ze wszystkimi zdobieniami. "Kolejną kwestią było dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych, w związku z czym pojawiła się w nim winda. Poszerzona została także powierzchnia sal wystawowych. Na poddasze zostały przeniesione wszystkie biura, które wcześniej były porozrzucane po różnych zakamarkach" - mówiła Wyszyńska.

"Dodatkowo, ze względu na powiększenie powierzchni edukacyjno-kulturalnej, w pałacu będzie się również znajdowała księgarnia oraz kawiarnia, które będą stanowiły takie nowe elementy. Będą one umiejscowione na parterze i również tam znajdą się sale wystawowe. Ekspozycje będą prezentowane także na piętrze pierwszym. Tam również jest bardzo reprezentacyjna sala balowa. Na parterze, w miejscu dawnej sali kinowej, będzie zaś tzw. sala wielofunkcyjna, z wyjściem na taras, która prawdopodobnie zostanie przeznaczona do organizowania różnego typu wydarzeń i wystaw czasowych" - mówiła Wyszyńska.

CZYTAJ TAKŻE

W ramach prac zmodernizowano wystawę stałą "Polonia Restituta. O niepodległość i granice", odtworzono także stałą ekspozycję "Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców, państwa i narodu".

"+Polonia Restituta+ jest nową odsłoną ekspozycji, która była pokazywana u nas od 2007 r. , a obecnie otrzymała nowoczesną oprawę plastyczną i medialną, oczywiście z zachowaniem tradycyjnego charakteru wystawy historycznej. Ekspozycja ta pokazuje nasze działania w kwestii dążeń niepodległościowych. Zwiedzający otrzyma solidną porcję wiedzy o walce Polaków o niepodległość, będzie mógł zobaczyć oryginalne, pochodzące z naszych zbiorów pamiątki i dzieła sztuki - różnorodne plany, plakaty, sztandary. Wystawa przybliża nie tylko okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też postacie takie jak Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Ignacy Jan Paderewski czy Józef Haller" - mówił kierownik działu edukacji Muzeum Niepodległości Krzysztof Bąkała.

Kolejną powracającą wystawą jest ekspozycja "Z Orłem Białym przez wieki". "Ukazuje ona historię naszego godła narodowego w różnych epokach. Jest pokazane gdzie funkcjonowało, czyli np. na guzikach, banknotach, tablicach urzędów czy strojach sportowców. Przedstawia ewolucję godła w kontekście historycznym, literackim, artystycznym i społecznym na przestrzeni 700 lat. Wystawa jest świetną lekcją historii, podkreślającą znaczenie heraldyki, gdyż poprzez analizę tarcz herbowych przekazywana jest wiedza o historii kraju bądź dynastii, która w danym okresie panowała. Ciekawe, szczególnie dla młodzieży, mogą być zaskakujące przemiany wizerunków Orła Białego na przestrzeni wieków" - powiedział.

"Zaplanowaliśmy otwarcie dwóch nowych wystaw. Pierwsza zatytułowana jest +Kresy i bezkresy w zbiorach Muzeum Niepodległości+. Będzie to ekspozycja podkreślająca aktywność naszego muzeum zmierzającą do rozpowszechniania tematyki kresowej. Warto podkreślić, że dotychczas zagadnienia kresowe popularyzowaliśmy poprzez organizację wystaw czasowych, konferencji naukowych, wydarzeń artystycznych i wydawanie publikacji. W zbiorach muzeum wyodrębnione zostały trzy kolekcje – krzemieniecka, leopolis i sybiracka, które stanowią trzon wystawy. Ciekawym elementem będzie też włączenie do ekspozycji zbiorów wileńskich" - zauważył Bąkała.

CZYTAJ TAKŻE

Wystawa będzie podzielona na dwie części. "Jedna zostanie poświęcona Kresom, a druga tytułowym +bezkresom+. Zaczynamy od wydarzeń związanych ze zbrodnią katyńską. Umieszczenie tego elementu w części wystawy nazwanej +bezkresy+ może mieć dwojakie znaczenie. Pierwszy aksjologiczny – ukazujący bezkres zwyrodniałej zbrodni i drugi, wskazujący na bezpośredni związek rodzin z pomordowanymi, rodzin, które były później represjonowane i wywożone w głąb azjatyckich bezkresów ZSRR. Na wystawie zaprezentowane będą pamiątki związane z trudami życia na zesłaniu, a wśród nich przedmioty codziennego użytku, jak naczynia, narzędzia, ręcznie robione makatki, figurki, dewocjonalia, kufry podróżne, które przeszły szlak zesłańczy. Będzie też miejsce na przedstawienie działalności edukacyjnej na zesłaniu" - podkreślił.

"Część kresową tworzą pozostałe kolekcje, które w dużej mierze powstały dzięki darowiznom przekazanym muzeum przez osoby prywatne bądź instytucje społeczne. Składają się na nie różnego rodzaju pamiątki rodzinne i przedmioty codziennego użytku np. fotografie, karty meldunkowe, akty ślubu, świadectwa, legitymacje, a nawet pozwolenie na motor. Ważną część wystawy stanowić będą pamiątki związane z Wesołą Lwowską Falą, a szczególnie jej działalnością na Zachodzie. Wśród wielu cennych eksponatów znajduje się m.in. pamiątkowa księga wpisów zaczynająca się w momencie wyruszenia 1. Dywizji Pancernej na front. Zaprezentowane też będą pamiątki związane z obroną Lwowa w 1918 r." - wymieniał Bąkała.

Druga z nowych wystaw będzie dotyczyła historii Pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów. "Zaprezentujemy ją na reprodukcjach umieszczonych w chronologicznym porządku, począwszy od 1728 r. po współczesność. Będą się na nią składać m.in. wizerunki byłych właścicieli, plany architektoniczne, wizerunek słynnego plafonu Henryka Siemiradzkiego +Światło i mrok+, fotografie z dwudziestolecia międzywojennego, zniszczeń podczas Powstania Warszawskiego, w którym pałac pełnił ważną funkcję. Zaprezentujemy również ciekawe zdjęcia z jego odbudowy. Z szerszymi informacjami na ten temat będzie się można zapoznać za pośrednictwem kiosków multimedialnych" - mówił.

Jak zaznaczyła Wyszyńska, generalnie remont Muzeum został już zakończony. "Budynek został oddany nam przez wykonawcę w październiku, jesteśmy również po odbiorze sanepidu, a obecnie jesteśmy w trakcie wyznaczania terminu odbioru przeciwpożarowego. Aktualnie w pałacu odbywa się montaż wystaw, sala multimedialna jest już wyposażona, więc teraz działają tam wykonawcy wystaw stałych. Będziemy też niedługo ogłaszać przetarg na wyłonienie operatora kawiarni. Termin realizacji projektu to 31 marca, więc teraz już musimy domykać wszelkie sprawy. Planujemy uroczyste otwarcie, ponieważ siedziba była dosyć długo zamknięta, a teraz wnętrze będzie naprawdę atrakcyjne. Myślę, że stanie się to w pierwszym półroczu" - dodała. (PAP)

autor: Anna Kondek-Dyoniziak

akn/aszw/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL