Polska po 1989 roku

01.03.2016 aktualizacja 14.07.2016

Moskwa: kwiaty na grobie gen. Okulickiego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym

Gen. Leopold Okulicki. Fot. IPN Gen. Leopold Okulicki. Fot. IPN

Kwiaty na symbolicznym grobie generała Leopolda Okulickiego ps. Niedźwiadek na Cmentarzu Dońskim w Moskwie złożyli we wtorek, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, przedstawiciele ambasady RP w Federacji Rosyjskiej.

Kwiaty złożył płk Jarosław Nawrotek, attache obrony RP w FR, w towarzystwie oficerów attachatu. Oddano hołd męstwu, niezłomnej postawie patriotycznej i przywiązaniu do patriotycznej tradycji, krwi przelanej za ojczyznę przez uczestników antykomunistycznego podziemia z lat 1944-1956 - zaznaczyli dyplomaci.

Na Cmentarzu Dońskim znajdują się symboliczne groby generała Okulickiego, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, oraz zastępcy Delegata Rządu RP na Kraj Stanisława Jasiukowicza ps. Opolski. W czerwcu 1945 roku sądzono ich w Moskwie w procesie szesnastu - pokazowej rozprawie politycznych przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, podstępnie zwabionymi i uprowadzonymi do ZSRR. Okulicki został bezprawnie skazany na 10 lat łagru, a Jasiukowicz - na pięć lat. Obu zamordowano w więzieniu na moskiewskich Butyrkach.

Na Cmentarzu Dońskim, starej nekropolii w centrum Moskwy, pochowanych jest ok. 8-10 tys. ofiar stalinowskiego terroru.

1 marca obchodzony jest od 2011 r. jako Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przed 65 laty, 1 marca 1951 roku, w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, zostało rozstrzelanych siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

awl/ akl/ kar/ abr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL