Europa i świat po 1989 roku

05.02.2018

MSZ o spotkaniu z ambasador Izraela: minister wyraził gotowość strony polskiej do dalszego dialogu z Izraelem

Podczas poniedziałkowego spotkania z ambasador Izraela Anną Azari minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz "wyraził gotowość do dalszego dialogu z Izraelem w celu wyjaśnienia niejasności powstałych wokół nowych regulacji" - poinformowało w poniedziałek MSZ.

Minister spraw zagranicznych spotkał się w poniedziałek po południu z ambasador Izraela.

Spotkanie - jak poinformował resort spraw zagranicznych w komunikacie zamieszczonym na swej stronie internetowej - "poświęcone kwestiom dwustronnym zostało zorganizowane na prośbę ambasador Anny Azari".

"Ambasador poinformowała o oczekiwaniach strony izraelskiej dotyczących dalszego dialogu w sprawie procesu legislacyjnego związanego z nowelizacją ustawy o IPN" - poinformowało MSZ.

Minister Czaputowicz - podano w komunikacie - "wyraził gotowość strony polskiej do dalszego dialogu z Izraelem w celu wyjaśnienia niejasności powstałych wokół nowych regulacji".

Szef MSZ "zapewnił również, że Polska sprzeciwia się tzw. kłamstwu oświęcimskiemu oraz umniejszaniu winy osób odpowiedzialnych za zbrodnie dokonane w czasie II wojny światowej i związanego z tym przypisywania Polsce współuczestnictwa w organizacji Holokaustu".

Minister "podkreślił także, że nowelizacja ustawy o IPN wyraźnie zachowuje wolność badań naukowych i działalności artystycznej - nie ogranicza tym samym swobody wypowiedzi świadków tragedii II wojny światowej".

Wcześniej w poniedziałek Czaputowicz powiedział na konferencji prasowej, że ambasador Izraela zwróciła się do niego o spotkanie po tym, jak objął tekę szefa dyplomacji, a "w końcu ubiegłego tygodnia" odpowiedział na tę prośbę pozytywnie i zaprosił ją do MSZ. Zaznaczył, że celem spotkania nie była "bynajmniej chęć jakiegoś pouczania czy też narzucania stanowiska Polski", lecz "poznanie argumentów, jako pewien ważny element dialogu".

Czaputowicz zapowiedział na konferencji prasowej, że spotkanie na pewno nie będzie "decyzyjne w żadnym wymiarze". "Nie zapadną żadne kwestie dotyczące terminu spotkania zespołu czy innych kwestii. Ale chodzi o podtrzymanie dialogu, wykorzystanie jeszcze jednego kanału naszych kontaktów z Tel Awiwem" - zaznaczył szef MSZ.

W czwartek, zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy szefa polskiego rządu z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki. (PAP)

mok/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL