Europa i świat po 1989 roku

18.12.2019

Msza, tablica pamiątkowa i świece w rocznicę śmierci Václava Havla

Vaclav Havel. Fot. PAP/EPA Vaclav Havel. Fot. PAP/EPA

Na placu Jungmanna w centrum Pragi z okazji ósmej rocznicy śmierci upamiętniono Václava Havla - ostatniego prezydenta Czechosłowacji i pierwszego Czech. Havel zmarł w położonym w Karkonoszach domku letniskowym 18 grudnia 2011 r.

Na placu Jungmanna zapłonęły świeczki ustawione w kształt dużego serca - symbol, którego Havel lubił używać i w który wkomponował swój podpis. Byłego prezydenta wspominano także na placu Wacława.

Czytano fragmenty esejów i dramatów Havla po czesku, słowacku, angielsku, ukraińsku i po polsku. Wśród czytających, do których mogli przyłączyć się przechodnie, byli m.in. popularny w Czechach duchowny ks. prof. Tomasz Halik, były minister kultury Daniel Herman i sygnatariuszka Karty 77, dysydenckiego ruchu walczącego o prawa człowieka w latach komunizmu, Irzina Sziklova.

O dramaturgu, dysydencie i późniejszym polityku pamiętano także w miejscu, gdzie przed ośmioma laty zmarł. „Hradeczek” był ulubionym miejscem wypoczynku Havla i jego pierwszej żony Olgi. Tu organizowali spotkania dysydentów, tu napisano manifest Karty 77 i list otwarty „Kilka zdań”.

CZYTAJ TAKŻE

Havel kupił dom w Karkonoszach w połowie lat 60. Gdy został prezydentem, zapraszał tu niektórych oficjalnych gości, m.in. sekretarza generalnego ONZ Kofiego Annana.

W rocznicę śmierci Havla na domu, w którym mieszkał przez 40 lat, i w którym do dziś mieszka jego brat Ivan, odsłonięto tablicę pamiątkową. Tablica wykonana jest z żywicy, w której zalano kartkę papieru z napisem „Ja też tu mieszkałem” i z podpisem Havla.

Ivan Havel wspominał, że brat dwukrotnie uciekał z rodzinnego domu. Raz, w latach 60. z żoną Olgą, gdy przeprowadził się do praskiej dzielnicy Dejvice, i drugi raz, gdy ostatecznie uciekł na Zamek Praski, który jest siedzibą głowy państwa.

CZYTAJ TAKŻE

Wydarzenia upamiętniające ósma rocznicę śmierci byłego prezydenta zakończyła msza święta w kościele Matki Boskiej Śnieżnej w Pradze. Havel został pochowany 23 grudnia 2011 r., w rodzinnym grobowcu na cmentarzu w dzielnicy Vinohrady, obok pierwszej żony Olgi.

Piotr Górecki (PAP)

ptg/ zm/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL