Europa i świat po 1989 roku

21.06.2016 aktualizacja 14.07.2016

MTK skazał b. przywódcę DRK na 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne

Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) skazał we wtorek byłego wiceprezydenta Demokratycznej Republiki Konga Jean-Pierre'a Bembę na 18 lat więzienia za zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości popełnione przez jego milicję w Republice Środkowoafrykańskiej.

W sumie Bemba został skazany na 18 lat pozbawienia wolności za gwałty i grabieże oraz dwa razy na 16 lat więzienia za zabójstwa, przy czym kary te mają być odbywane równocześnie. Ponadto na poczet kar Bembie zaliczono osiem lat spędzonych w areszcie MTK. Oskarżenie domagało się 25 lat więzienia.

Sędziowie MTK uznali w marcu br., że były kongijski wiceprezydent ponosi odpowiedzialność za grabieże i tysiące gwałtów, jakich w latach 2002-2003 dopuścili się członkowie podlegającej mu milicji, Ruchu na rzecz Wyzwolenia Konga (MLC). Zostali oni skierowani do sąsiedniej Republiki Środkowoafrykańskiej, by wesprzeć siły tamtejszego prezydenta Ange-Felixa Patasse'a w walce z rebeliantami Francois Bozizego. Bozize ostatecznie zwyciężył i stanął na czele państwa.

Według MTK Bemba, wiedząc o zbrodniach popełnianych przez podlegających mu żołnierzy, nie zrobił nic, by ukarać winnych i przywołać resztę do porządku. Podczas procesu wykazano, że żołnierze Bemby atakowali kobiety, dzieci i mężczyzn, często gwałcąc swoje ofiary na oczach ich rodzin.

Wyrok w sprawie Bemby jest precedensowy - po raz pierwszy haski trybunał skazał oskarżonego w związku z jego rolą jako zwierzchnika dokonujących zbrodni sił zbrojnych; to także pierwszy wyrok MTK w sprawie brutalnych gwałtów, wykorzystywanych jako broń w konfliktach zbrojnych.

Ponadto 53-letni Bemba to najwyższy dotąd rangą polityk skazany przez MTK. Został ujęty w 2008 roku w Belgii, a następnie oddany w ręce Trybunału. Niezmiennie utrzymywał, że jest niewinny. Agencja dpa pisze, że oczekuje się, iż Bemba odwoła się od wyroku.(PAP)

az/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL