Rok 1956

27.06.2019

Naprawiono nagrobek Romka Strzałkowskiego, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca '56

W czwartek w Poznaniu naprawiono uszkodzony w ostatnich dniach nagrobek Romka Strzałkowskiego – trzynastoletniej, najmłodszej ofiary Poznańskiego Czerwca. W piątek przypada 63. rocznica robotniczego zrywu.

Robotnicy Zakładów Cegielskiego, wówczas Zakładów im. Stalina, 28 czerwca 1956 r. podjęli strajk generalny i zorganizowali demonstrację uliczną, krwawo stłumioną przez milicję i wojsko. Życie straciło wówczas 50 cywilów, czterech żołnierzy, trzech funkcjonariuszy UB i milicjant. Kilkaset osób zostało rannych.

Uczeń Szkoły Podstawowej nr 40 w Poznaniu Romek Strzałkowski zginął wskutek rany postrzałowej klatki piersiowej, najprawdopodobniej po południu 28 czerwca 1956 r. na terenie garaży UB. Jego pogrzeb odbył się 2 lipca. Został pochowany na cmentarzu na poznańskim Junikowie. Okoliczności jego zgonu nie zostały do dziś wyjaśnione.

We wtorek Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 poinformowało w mediach społecznościowych o uszkodzeniu nagrobka Romka Strzałkowskiego. Uszkodzony został medalion z jego wizerunkiem. W czwartek muzeum podało, że nagrobek został naprawiony: wykonano nowy medalion i umieszczono go w miejscu uszkodzonego.

Do uszkodzenia grobu Romka Strzałkowskiego doszło także w ubiegłym roku – w przeddzień głównych uroczystości rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 – wandale wyrwali z nagrobka i zabrali zdjęcie Romka.

Mama Romka Strzałkowskiego 28 czerwca 1956 r. wysłała go po zakupy. Jest wiele wersji dotyczących jego udziału w Czerwcu – dotąd nie znalazły one potwierdzenia.

Według niektórych relacji uczestniczący w manifestacji chłopiec miał nieść transparent z napisem "Chcemy religii w szkole". Według innych – podniósł z ziemi biało-czerwony sztandar, upuszczony przez ranne tramwajarki pod budynkiem UB przy ul. Kochanowskiego. Dotychczas nie udało się też jednoznacznie stwierdzić, czy zginął w wyniku celowego postrzału, czy przypadkowo. Z oględzin koszulki, którą miał na sobie, jednoznacznie wynika jednak, że sprawca oddający strzał do chłopca stał niżej od niego i był po jego prawej stronie.

Kulminacja obchodów 63. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 nastąpi w piątek. Od rana w miejscach pamięci składane będą kwiaty, zapalane znicze. Wieczorne, główne obchody pod pomnikiem Poznańskiego Czerwca '56 z udziałem m.in. kombatantów i władz samorządowych poprzedzi uroczysta msza św. w intencji ofiar robotniczego zrywu. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ joz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL