Walki o granice II RP

27.12.2019

Obchody 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego

Przez cały piątek w Poznaniu trwać będą obchody 101. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. Powstanie zaczęło się 27 grudnia 1918 roku; główne uroczystości zaplanowano po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

Organizatorem oficjalnych obchodów jest wielkopolski samorząd. W Poznaniu przez cały dzień odbywa się też szereg wydarzeń przygotowanych przez inne podmioty.

Jak napisał w zaproszeniu na rocznicowe obchody marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, 101 lat temu "wolność była na wyciągnięcie ręki; Wielkopolanie od dawna czekali, by po nią sięgnąć".

"Czekali na ten jeden dziejowy moment, pracując wytrwale, wierni Ojczyźnie, cierpliwie dzień w dzień, rok za rokiem - ponad 100 lat. Gdy większość regionów Polski już cieszyła się otrzymaną wolnością, Wielkopolanie sami musieli o nią zawalczyć. 27 grudnia 1918 r. byli już gotowi. Uzbrojoną ręką sięgnęli po wolność. Przychodząc tego dnia każdego roku razem przed pomnik Powstańców Wielkopolskich, pamiętajmy, że to oni podarowali nam wolność" – napisał Woźniak.

Jak napisał w zaproszeniu na rocznicowe obchody marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, 101 lat temu "wolność była na wyciągnięcie ręki; Wielkopolanie od dawna czekali, by po nią sięgnąć".

Główne uroczystości zaplanowano po południu przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Wcześniej w kościele farnym odprawiona zostanie msza święta w intencji uczestników powstania.

Przed południem przedstawiciele lokalnych władz złożą na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan wiązanki na mogiłach dowódcy powstania gen. Stanisława Taczaka oraz powstańca płk. Wincentego Wierzejewskiego. Prochy płk. Wierzejewskiego i jego małżonki zostały sprowadzone z Wielkiej Brytanii i pochowane w Poznaniu 18 grudnia.

W ciągu dnia delegacje złożą kwiaty przy pomnikach i tablicach osób związanych z powstaniem.

CZYTAJ TAKŻE

Zwieńczeniem oficjalnych obchodów w stolicy Wielkopolski będzie wystawione na pl. Wolności widowisko multimedialne "Światło Zwycięstwa. Poznań 2019".

"Po raz pierwszy w tradycyjne ramy naszych poznańskich uroczystości postanowiliśmy wpisać nowoczesną formę narracji historycznej – mapping. Będziemy świadkami feerii efektów świetlnych i pirotechnicznych oraz gry laserów, z pomocą których przypomniane zostaną najważniejsze powstańcze wydarzenia. Sceną widowiska będzie fasada budynku Arkadii" – poinformowała rzeczniczka marszałka Anna Parzyńska-Paschke.

Przez cały dzień do wspólnego świętowania zaprasza też Wielkopolskie Muzeum Niepodległości. Przed Odwachem działać będzie miasteczko powstańcze, gdzie podziwiać można m.in. samochód pancerny Ehrhardt M-17 "Pułkownik Kazimierz Grudzielski", armatę 7,7cm FK 96, czy miotacze min z 1916 roku. Obecni będą także rekonstruktorzy w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania.

W południe i o godz. 14. będzie można zobaczyć odprawę wart konnych w wykonaniu Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w piątek obowiązują bilety po okazyjnej cenie 5 zł za normalny i 3 zł za ulgowy.

"W Muzeum Powstania Wielkopolskiego zapraszamy do oglądania nowej wystawy czasowej +Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego+. O godz. 15.00 zapraszamy do sali kinowej muzeum na prelekcję z filmem i pokazem zdjęć o pułkach kawalerii w powstaniu wielkopolskim” – poinformowała Anna Sochacka z Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.

Wieczorem na dziedzińcu poznańskiego magistratu odbędzie się koncert pieśni patriotycznych "Wielkopolanie śpiewają Niepodległej". Na scenie pojawią się m.in.: Justyna Szafran, Natalia Świerczyńska, Krzysztof Kiliański, Halina Frąckowiak, Mateusz Ziółko, Grzegorz Wilk, zespoły: Audiofeels, Luxtorpeda oraz Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Przedsięwzięcie wyprodukuje i zrealizuje TVP3 Poznań, która jest jego inicjatorem. Koncert emitowany będzie na żywo na antenie TVP3 Poznań, retransmisję tego samego dnia będzie można obejrzeć w całej Polsce na antenie TVP1.

W sobotę obchody przeniosą się do Warszawy.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. Do połowy stycznia wyzwolono większą część Wielkopolski. Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ jann/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL