Epoka nowożytna

03.05.2019

Obchody święta Konstytucji 3 Maja w Białymstoku

Uroczystość przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego była głównym punktem wojewódzkich obchodów 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, zorganizowanych w piątek w Białymstoku. Były też pokazy sprzętu służb mundurowych i sprawności kawaleryjskiej.

Tradycyjnie obchody firmowali wspólnie: marszałek województwa podlaskiego, wojewoda podlaski oraz prezydent Białegostoku.

W głównej uroczystości przy pomniku marszałka Piłsudskiego wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych, korpusu dyplomatycznego, kombatanci i harcerze. Po oficjalnych wystąpieniach przy pomniku składano wieńce i kwiaty, była parada pododdziałów wojska i służb mundurowych, pokazy sprzętu. Można też było skosztować okolicznościowego tortu czy grochówki.

W wystąpieniach podkreślano znaczenie Konstytucji 3 Maja nie tylko w czasie, gdy została uchwalona, ale i współcześnie.

Nawiązując do historii, wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski mówił, że podjęty został wówczas "trud uzdrowienia państwa, który znalazł swój wyraz w Konstytucji 3 Maja", przypominał, że zawierała ona m.in. ideę solidaryzmu społecznego.

Testament I RP, dzieło nowoczesne, wyrastające z ducha patriotyzmu, wychodzące naprzeciw temu, co uniwersalne, stanowiło inspirację do zmagań o polskie państwo - mówił Paszkowski. "Jeżeli jesteśmy zjednoczeni, jesteśmy również w stanie budować rzeczy wielkie, takie jak Konstytucja 3 Maja" - podkreślał wojewoda podlaski.

"Była przez wieki i nadal pozostaje symbolem wszystkiego, co dobre i oświecone w naszej historii i kulturze" - mówił w swoim wystąpieniu marszałek województwa Artur Kosicki. Wymieniając osoby zaangażowane w tworzenie Konstytucji 3 Maja dodał, że ich dzieło "przez wieki było i pozostaje do dzisiaj swoistym wzorem dla wszystkich tych, którzy pragną państwa sprawiedliwego, silnego, niepodległego i dobrze funkcjonującego". "Musimy o tym pamiętać i wyciągać wnioski z naszej historii" - powiedział Kosicki.

"Niezwykle ważnym czynnikiem w życiu politycznym i społecznym jest ciągłość tradycji. Tradycja martwa tworzy tylko dekorację, nie służy niczemu, nie stawia przed nami żadnych wymagań. Żywa, to taka, z której stale się czerpie i wyciąga praktyczne, całkiem współczesne wnioski. Idee Konstytucji 3 Maja, oparte na trosce o ojczyznę, przywiązanie do wolności, sprawiedliwości i demokracji, spełniają wszystkie warunki tradycji żywej" - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

W jego ocenie, warto i dziś "dzieło ojców Konstytucji Majowej traktować jak wyzwanie". "Tylko przedkładając wspólne dobro i interes ogółu ponad partykularne i doraźne spory będziemy mogli żyć jako obywatele bezpiecznego, dostatniego kraju. Wierzę, że my białostoczanie, potrafimy naszą codzienną pracą dać dobry przykład takiego myślenia i postępowania" - dodał Truskolaski.

Odczytany też został list od szefa MON Mariusza Błaszczaka, nawiązujący również do 20-lecia Polski w NATO i 15-lecia unijnej akcesji.

W piątek rano kwiaty składano też pod obeliskiem 3 Maja, znajdującym się w białostockim Parku im. Konstytucji 3 Maja. W tym miejscu przyrzeczenie harcerskie składał w młodości, urodzony w Białymstoku, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.

Obchody zakończyły pokazy sprzętu wojska i służb mundurowych, które można było oglądać na Rynku Kościuszki. W Parku im. Konstytucji 3 Maja przygotowano zaś pokazy sprawności kawaleryjskiej.(PAP)

autor: Robert Fiłończuk

rof/ mam/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL