Polska po 1989 roku

19.11.2018

Oddział Warszawski SDP ogłosił 10 najpopularniejszych dziennikarzy 100-lecia

Na ekranie zdjęcie przedstawiające Stanisława "Cat" Mackiewicza uznanego za najwybitniejszego dziennikarza 100-lecia. Fot. PAP/L. Szymański Na ekranie zdjęcie przedstawiające Stanisława "Cat" Mackiewicza uznanego za najwybitniejszego dziennikarza 100-lecia. Fot. PAP/L. Szymański

Oddział Warszawski SDP ogłosił wyniki plebiscytu na 10 najbardziej popularnych dziennikarzy ostatniego stulecia. Pierwsze miejsce zajął Stanisław Cat-Mackiewicz, drugie - św. Maksymilian Kolbe, trzecie - Stefan Kisielewski. „To wybitni dziennikarze” - podkreślono.

Kolejne miejsca w plebiscycie zajęli: Gustaw Herling-Grudziński, Jan Nowak-Jeziorański, Melchior Wańkowicz, Jerzy Giedroyc, Bohdan Tomaszewski, Ryszard Kapuściński i Józef Mackiewicz.

"Mam świadomość, że ta dziesiątka wzbudziła i będzie budziła kontrowersje. Będzie się o tym mówiło, będzie powodowała spory. Taka jest natura tego wyboru" - powiedział w poniedziałek podczas ogłoszenia wyników Zbigniew Rytel, prezes Oddziału Warszawskiego SDP. Poinformował też, że w plebiscycie wzięło udział ponad sześć tysięcy głosujących z ok. 35 tys. tych osób, które wykazało nim zainteresowanie, m.in. odwiedzając stronę internetową stowarzyszenia.

"Podkreślam te liczby, bo to nie jest wybór kilku czy kilkunastu osób, ale to jest vox populi; głos wielu tysięcy dziennikarzy i nie tylko dziennikarzy" - wyjaśnił Rytel, zaznaczając też, że przyjmuje wyniki plebiscytu z wielkim szacunkiem.

"To są wybitne nazwiska. To są wybitni dziennikarze warci upamiętnienia i to jest w tym najważniejsze" - dodał.

W drugiej dziesiątce najpopularniejszych dziennikarzy znaleźli się: bp Jan Chrapek, Bronisław Wildstein, Bogusław Kaczyński, Zofia Kossak-Szczucka, Hanna Krall, Tadeusz Dołęga-Mostowicz, Władysław Bartoszewski, Wojciech Jagielski, Adam Michnik i Kornel Morawiecki.

Sylwetki wyróżnionych dziennikarzy przedstawił ks. Ireneusz Bruski, który kieruje warmińsko-mazurskim oddziałem SDP. O zwycięzcy plebiscytu, Stanisławie Cat-Mackiewiczu, mówił m.in., że był przedwojennym publicystą nurtu konserwatywnego, politykiem, prawnikiem, dziennikarzem emigracyjnym, związanym m.in. z Wilnem i Londynem. Przypomniał, że był założycielem i redaktorem wileńskiego "Słowa"; posłem na Sejm II RP z list BBWR; więźniem Berezy Kartuskiej; po wybuchu II wojny światowej członkiem Rady Narodowej (1940-41), a w latach 1954-55 premierem rządu RP na uchodźstwie.

"W 1956 roku wypowiedział słynne słowa: +Polska jest Polską+ i jako jeden z nielicznych emigracyjnych polityków wrócił do kraju" - powiedział ks. Bruski, przypominając, że ostatni okres życia Cat-Mackiewicz spędził w Warszawie skupiając się na twórczości historyczno-literackiej.

Ogłoszenie wyników odbyło się w siedzibie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Warszawie. Finałową dziesiątkę wybrano poprzez głosowanie w plebiscycie spośród 100 dziennikarzy wytypowanych przez komisję konkursową. W ten sposób Oddział Warszawski SDP postanowił uczcić 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.

"Pomysł, aby właśnie w ten sposób świętować wielką rocznicę zrodził się spontanicznie podczas rozmów o tym, jak mało popularni są nawet bardzo zasłużeni dziennikarze. Jak niewiele wiadomo o ich walce zbrojnej, działalności opozycyjnej, w tym także na rzecz środowiska" - podał Oddział Warszawski SDP. Zapowiedział też powstanie leksykonu wybitnych przedstawicieli polskiego dziennikarstwa.

Dziennikarstwo - jak przypomniał w związku z plebiscytem Oddział Warszawski SDP - to zawód i powołanie. "Dziennikarze odegrali w dziejach naszego kraju ważne role. Trzeba pamiętać o tych wszystkich, którzy wydawali i kolportowali nielegalną prasę pod zaborami. Wielu zamieniło pióro na karabin, żeby walczyć najpierw w pierwszej wojnie światowej, potem w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku i wreszcie w II wojnie światowej. To dziennikarzom i fotografom zawdzięczamy również wstrząsające relacje dokumentujące walkę zbrojną, bohaterstwo, a także męczeństwo ludności cywilnej" - podał Oddział Warszawski SDP.

"Po II wojnie światowej dziennikarze walcząc o niepodległość Polski wobec sowieckich sojuszników byli szykanowani, część z nich wybrała emigrację i tam tworzyli media, które przyczyniły się do demokratycznych przemian w Polsce" - dodano w komunikacie.

Ogłoszenie wyników konkursu poprzedziła dyskusja z udziałem historyków; głos zabrali prof. Andrzej Nowak, który omawiał znaczenie niepodległości dla kształtowania się tożsamości Polaków, prof. Marek Tobera, który przedstawił zasady działania i przejawy cenzury m.in. w Galicji przed I wojną światową oraz prof. Rafał Habielski, który mówił o dyskusjach ideowych toczonych w mediach w latach 1918-39.

Wydarzenie - jak podał zarząd Oddziału Warszawskiego SDP - dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego "Niepodległa" na lata 2017-22 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa". Przedsięwzięcie to wspiera inicjatywy organizowane z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i ma za zadanie - według założeń MKiDN - połączyć wszystkich Polaków bez względu na ich światopogląd czy poglądy polityczne "tak jak sto lat temu Niepodległa połączyła podzielony zaborczymi granicami Naród". (PAP)

nno/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL