Kościół katolicki w PRL

07.10.2018

Odsłonięto pomnik kapelana gorzowskiej „Solidarności” ks. prałata Witolda Andrzejewskiego

Biskup Tadeusz Lityński (3P) podczas mszy świętej w ramach uroczystości odsłonięcia pomnika ks. prałata Witolda Andrzejewskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Fot. PAP/L. Muszyński Biskup Tadeusz Lityński (3P) podczas mszy świętej w ramach uroczystości odsłonięcia pomnika ks. prałata Witolda Andrzejewskiego w Gorzowie Wielkopolskim. Fot. PAP/L. Muszyński

W Gorzowie Wlkp. odsłonięto w niedzielę pomnik kapelana gorzowskiej „Solidarności” ks. prałata Witolda Andrzejewskiego – duchownego, który wspierał środowiska opozycji antykomunistycznej. Za swoje zasługi otrzymał liczne wyróżnienia kościelne i państwowe.

"To jest utrwalenie pamięci o wybitnym kapłanie, który w Gorzów wrósł, i którego brak ciągle odczuwany. Na pewno największą stratę poniosła +Solidarność+ i dzisiaj to ona doprowadziła do odsłonięcia tego pomnika (...). Myślę, że ciągle takiego autorytetu jakim był Witold dla nas wszystkich, jako ksiądz, kapłan, ciągle nam bardzo też brakuje" – powiedziała PAP uczestnicząca w uroczystości minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Na niedzielne uroczystości złożyło się odsłonięcie pomnika i polowa msza święta w intencji ojczyzny na placu przy gorzowskiej katedrze. Przewodniczył jej biskup zielonogórsko-gorzowski ks. bp Tadeusz Lityński.

Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie na Starym Rynku plenerowej wystawy Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Pielgrzym Niepodległości 1940-2015" poświęconej sylwetce ks. Witolda Andrzejewskiego.

Odlana z brązu postać duchownego stanęła w pobliżu Białego Krzyża znajdującego się przy murach katedry. Krzyż ten jest także nazywany "Krzyżem Solidarności" i symbolizuje wiarę i walkę o wolność mieszkańców Gorzowa.

Inicjatorem budowy pomnika ks. Andrzejewskiego był Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność".

"Po śmierci ks. Witolda Andrzejewskiego zrodził się pomysł, by upamiętnić tą wspaniałą postać. Pomnik stoi w bardzo istotnym miejscu dla gorzowskiej +Solidarności+, bo w miejscu, gdzie odbywamy różne uroczystość związane z powstaniem +Solidarności+, z rocznicą stanu wojennego. Jestem przeszczęśliwy. Udało nam się. Pomnik stoi, jest też tablica informacyjna" – powiedział PAP przew. gorzowskiej "Solidarności" Waldemar Rusakiewicz.

Jak można dowiedzieć się z Encyklopedii Solidarności, Witold Andrzejewski urodził się 5 kwietnia 1940 r. w Kownie na Litwie. Był absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (1963). Pracował jako aktor, najpierw w Łodzi, a później w gorzowskim Teatrze im. J. Osterwy.

W 1966 r. wstąpił do seminarium duchownego w Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Przez całe swoje kapłańskie życie związany był z Gorzowem, najpierw jako wikariusz i duszpasterz młodzieży, następnie jako proboszcz w parafiach MB Różańcowej i Niepokalanego Poczęcia NMP.

Pod koniec lat 70. minionego wieku był uczestnikiem Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela oraz organizatorem kontaktów młodzieży akademickiej ze środowiskami opozycyjnymi, kolportował wydawnictwa niezależne. Jesienią 1980 został kapelanem "Solidarności" w Regionie Gorzowskim.

13 grudnia 1981 r. był inicjatorem odczytanego w parafiach Gorzowa listu krytykującego wprowadzenie stanu wojennego. Współorganizował pomoc dla internowanych i uwięzionych.

Po zmianach politycznych w naszym kraju był także kapelanem lubuskiego garnizonu policji. Był Honorowym Obywatelem Miasta Gorzowa Wlkp. Zmarł 30 stycznia 2015 r. w Gorzowie.

Za swoje zasługi ks. Andrzejewski otrzymał liczne wyróżnienia kościelne i państwowe. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a pośmiertnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ je/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL