Polska po 1989 roku

02.08.2019

P. Mucha: międzynarodowy charakter obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny św. podkreśli ich doniosłość

Charakter międzynarodowy obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej podkreśli ich doniosłość -  uważa wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Dodał, że obecność na uroczystości prezydenta USA Donalda Trumpa pomoże zwrócić uwagę na rolę Polski w historii.

Mucha został zapytany w programie Rozgłośni Katolickich "Poranek Siódma9" o wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, który odwiedzi Polskę przy okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minister przypomniał wizytę Trumpa sprzed dwóch lat, kiedy to prezydent USA w Warszawie opowiadał o historii Powstania Warszawskiego. W tym roku, dodał, Polska chciałaby zwrócić uwagę na szczególny kontekst związany z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, także w rozumieniu międzynarodowym.

"My mamy świadomość daty 1 września, ale nie zawsze ta wiedza, jeżeli chodzi o Europę, jeżeli chodzi o świat, jest powszechna. Tutaj uroczystości w wymiarze międzynarodowym, to jest podkreślenie doniosłości tego, że to Polska pierwsza przeciwstawiła się Hitlerowi, że to Polska później przeciwstawiła się też agresji sowieckiej 17 września" - powiedział Mucha. Zapytany, czy Polska ma ambicję, aby opowiedzieć o tym światu, powiedział, że "jest trochę tej ambicji".

Mucha podkreślił, że przy okazji wizyty Donalda Trumpa odbędą się ważne rozmowy bilateralne o ważnych interesach polsko-amerykańskich m.in. w kontekście bezpieczeństwa, wzmocnienia wschodniej flanki NATO, obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce, a także współpracy energetycznej.

Według ministra nigdy relacje polsko-amerykańskie nie były tak dobre. "Na najwyższym szczeblu mamy wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie, mamy wizyty prezydenta Donalda Trumpa, drugą wizytę w bardzo krótkim okresie, w Warszawie" - zauważył wiceszef Kancelarii.

"1 września to będą obchody, które zgromadzą w Warszawie wiele głów państw, szefów rządów. Myślę, że to będzie dzień debaty o Polsce, bo zainteresowanie mediów, co jest naturalne, jest bardzo duże" - zaznaczył Mucha.

19 lipca Sejm przyjął poprawki Senatu do specustawy ws. budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Trafiła ona do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Mucha pytany w piątek, czy prezydent skłania się do podpisania specustawy czy do zawetowania jej, odpowiedział: "Myślę, że będzie w niedługim czasie komunikat". "Westerplatte to jest miejsce, które jest miejscem, jeżeli chodzi o wydarzenia historyczne, jeżeli chodzi o pamięć historyczną, jeżeli chodzi o doniosłość obchodów, chociażby to widać wyraźnie w kontekście 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, która ma charakter ponad lokalny" - powiedział.

Specustawa dotycząca budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 - Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku - w myśl jej autorów, posłów PiS - ma usprawnić budowę plenerowego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Posłowie PiS chcą m.in., by Westerplatte - lepiej niż dotychczas - ukazywało heroizm polskich żołnierzy, którzy w 1939 r. stawili opór w tym miejscu po agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. Ich zdaniem teren ten nie jest należycie wykorzystany dla polskiej pamięci.(PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

gb/ par/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL