Auschwitz

21.02.2012 aktualizacja 14.07.2016

Pamiątki po ofiarach Zagłady na wystawie w Muzeum Auschwitz

Dziesiątki przedmiotów należących do ludzi, w ogromnej większości Żydów, których Niemcy deportowali do obozu Auschwitz, zobaczyć można na wystawie czasowej „Byliśmy ludźmi jak wszyscy inni ludzie na ziemi. Mieliśmy rodziny, przyjaciół swój dom” w Muzeum Auschwitz. Wszystkie prezentowane od wtorku przedmioty znalezione zostały podczas prac konserwatorskich na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau.

„Na terenie Miejsca Pamięci z zasady nie prowadzimy systematycznych badań archeologicznych. I to z kilku fundamentalnych względów. Natomiast przy okazji wszelkich prac konserwatorskich ingerujących w ziemię stosowany jest profesjonalny nadzór archeologiczny. Takie jest pochodzenie prezentowanych obiektów” — wyjaśnił dyrektor placówki Piotr M.A. Cywiński.

Na wystawie zobaczyć można kilkaset obiektów. Są to drobne przedmioty codziennego użytku lub ich fragmenty, między innymi guziki, buteleczki po perfumach, monety, biżuterię, grzebyki, lusterka, klucze, korki od butelek a także temperówka, figury - szachowa lub ceramiczna.

Teresa Zbrzeska, szefowa działu wystawienniczego Muzeum oraz autorka wystawy podkreśliła, że kiedy po tylu latach, w miejscu, które stało się symbolem zagłady Żydów, patrzymy na okruchy przedmiotów należących do skazanych, nie tylko bardzo wyraziście widzimy, że zamordowano zwyczajnych, niewinnych ludzi w oparciu o systemowe rozwiązania i administracyjne decyzje urzędników III Rzeszy. „Uświadamiamy sobie, być może nie po raz pierwszy, że cały czas jesteśmy bezradni wobec najprostszego, ale też najważniejszego pytania: dlaczego?” — powiedziała.

Pokazywanym na wystawie przedmiotom towarzyszą czarno-białe archiwalne niemieckie fotografie z tak zwanego Albumu Auschwitz, które ukazują przywiezionych do obozu Żydów, a także cytaty z protokołu konferencji w Wannsee, 20 stycznia 1942 roku. Podczas tego spotkania przedstawiciele różnych niemieckich resortów i urzędów debatowali na temat szczegółów realizacji programu „Ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, jak w III Rzeszy określano unicestwienie europejskich Żydów.

Paweł Sawicki z biura prasowego Muzeum poinformował, że wystawę można oglądać do 25 kwietnia. (PAP)

szf/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL