Koniec PRL

04.06.2012 aktualizacja 14.07.2016

Piknik Wolnościowy z okazji 23. rocznicy wyborów 4 czerwca

Koncerty, plac zabaw dla dzieci, na którym można zagrać w popularne w PRL-u kapsle czy klasy oraz warsztaty "Mężczyźni wielofunkcyjni" prowadzone przez dawnych opozycjonistów - to niektóre z atrakcji pikniku wolnościowego zorganizowanego w niedzielę w Warszawie.

Piknik na skwerze na rogu Karowej i Krakowskiego Przedmieścia był częścią czwartej edycji warszawskiego Święta Wolności zorganizowanego dla uczczenia 23. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r. przez stołeczny Dom Spotkań z Historią. Imprezę "4 VI Wyłącz system vol. 4" pod patronatem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, w tym roku patronatem honorowym objęła małżonka prezydenta Anna Komorowska.

Na skwer przybyło wielu warszawiaków wraz z całymi rodzinami. Dzieci pod kierunkiem edukatorów miały okazję nauczyć się zabaw popularnych w okresie PRL-u - gier w kapsle, klasy i w gumę. Zachwyceni zabawą najmłodsi byli dzielnie dopingowani przez wspominających lata dzieciństwa rodziców.

Podczas warsztatów "Mężczyźni wielofunkcyjni" działacze opozycji demokratycznej m.in. Mirosław Chojecki prezentowali program przygotowany specjalnie dla najmłodszych; m.in. przypominali swoje ulubione opowieści. Wśród innych atrakcji znalazły się bajki odtwarzane z płyt winylowych, pokazy slajdów z rzutnika "Ania", zabawy sportowe, zręcznościowe i plastyczne oraz teatrzyk.

Działacz opozycji demokratycznej Henryk Wujec poprowadził zainteresowanych szlakiem miejsc związanych z jej działalnością. W rozmowie z PAP podkreślił, że bardzo podoba mu się inicjatywa radosnego celebrowania święta wolności. "Ta forma sprawia, że ono jest takie trochę +odkoturnowane+, jest prawdziwym świętem ludzi. Chętnie zgodziłem się na udział w nim i zaproponowałem, że poprowadzę chętnych szlakiem miejsc, które odegrały jakąś rolę w tym wybijaniu się na niepodległość, takich jak m.in. Instytut Socjologii, skąd 6 lutego 1989 r. szliśmy do obecnego Pałacu Prezydenckiego na rozpoczęcie obrad Okrągłego Stołu" - opowiadał Wujec.

Piknikowi towarzyszyła "Scena pod kasztanami", na którą zaproszono artystów The Phantoms, Biff, Złodzieje Oklasków, Kinior & Mamadou Diouf oraz Budyń. Na skwerze znalazł się także punkt odsłuchu nagrań opowieści byłych opozycjonistek m.in. Anny Komorowskiej i Ludwiki Wujec. W punkcie można było pobrać aplikację "Warszawa opozycjonistek" i wyruszyć na spacer ich śladem. W ramach obchodów święta wolności swoje podwoje dla zwiedzających otworzył Pałac Prezydencki. Chętni mogli obejrzeć m.in. sale Kolumnową, Obrazową i Kaplicę.

Po południu zaplanowano także ostatnie z premierowych przedstawień spektaklu "Walentyna" w reż. Wojciecha Farugi z Julią Kijowską w roli głównej. Sztuka jest próbą scenicznego zmierzenia się z biografią sowieckiej kosmonautki Walentyny Tierieszkowej, pierwszej kobiety w kosmosie, która stała się bohaterką narodową, jednak o niej samej nie było wiadomo zbyt wiele. Jak podkreślają organizatorzy, spektakl cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

"4 VI Wyłącz system vol. 4" potrwa do 6 czerwca. W jego ramach zaplanowano także spotkania i pokazy filmowe poświęcone kobietom w PRL-u w siedzibie Domu Spotkań z Historią. 4 czerwca odbędzie się akcja "Jak dobrze wyglądać w kryzysie. Made in PRL", podczas której styliści dokonają metamorfozy osób z publiczności i aktorów w gwiazdy estrady z bloku komunistycznego z lat 80. Tego samego dnia wieczorem na pl. Konstytucji wzniesiony zostanie "Toast za wolność!".

Podczas uroczystej Fiesty 6 czerwca na plaży przy moście Śląsko-Dąbrowskim po praskiej stronie, zagrają m.in. Brygada Kryzys i zespół Kury, a symbolicznego "wyłączenia systemu" dokonać ma prezydent Warszawy. Wśród imprez organizowanych przez Kancelarię Prezydenta we współpracy z Narodowym Centrum Kultury 4 czerwca, będzie m.in. wystawa fotografii Chrisa Niedenthala w Galerii Kordegarda i ekspozycja "Nielegalna drukarnia" przed siedzibą galerii.

Zaplanowano również odsłonięcie miejskiego znaku informacyjnego przed dawną siedzibą urzędu cenzorskiego przy ul. Mysiej oraz prezentację rzeźby poświęconej aktorce i opozycjonistce Halinie Mikołajskiej w parku im. Rydza-Śmigłego.

Szczegółowe informacje są dostępne na www.wylaczsystem.pl. (PAP)

akn/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL