Holokaust

23.10.2019

Początek akcji społecznej „Wiadomość od Ringelbluma” – we wtorek

Żydowski Instytut Historyczny (ŻIH), TR Warszawa i Wolskie Centrum Kultury zapraszają do udziału w akcji społecznej „Wiadomość od Ringelbluma”. Projekt zainauguruje we wtorek wspólne przepisywanie listów z Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.

"Projekt nawiązuje do działalności Emanuela Ringelbluma i konspiracyjnej grupy Oneg Szabat (Radość Soboty), która dokumentowała wojenne losy polskich Żydów. Zebrane przez Ringelbluma i współpracowników Podziemne Archiwum Getta Warszawy przetrwało wojnę w metalowych skrzyniach i bańkach od mleka, ukrytych w piwnicy domu przy ul. Nowolipki i przechowywane jest dzisiaj w Żydowskim Instytucie Historycznym i stanowi bezcenne źródło wiedzy o Holokauście" - napisała rzeczniczka prasowa Kaja Stępkowska z TR Warszawa.

CZYTAJ TAKŻE

W 1999 r. Podziemne Archiwum Getta Warszawy zostało wpisane przez UNESCO na Listę "Pamięć Świata" – najważniejszych dokumentów ludzkości.

Twórcy akcji - reżyserka Agnieszka Olsten i dramaturg Roman Pawłowski - "chcą w symboliczny sposób uhonorować pracę ludzi, którzy z narażeniem życia zbierali informacje i dokumenty na temat tragedii polskich Żydów".

Jak wyjaśniła Stępkowska, "uczestnicy pierwszej odsłony akcji społecznej ręcznie przepiszą wybrane fragmenty konspiracyjnego dziennika Ringelbluma, które następnie zostaną doręczone przez posłańców mieszkankom i mieszkańcom Warszawy". "Akcja nawiązuje do obiegu tajnych wiadomości w getcie, przekazywanych poprzez sieci zaufanych przyjaciół i znajomych, a zarazem do metod działania organizacji Oneg Szabat, której współpracownicy ręcznie spisywali i kopiowali informacje o sytuacji ludności żydowskiej" - podkreśliła.

Akcja społeczna "Wiadomość od Ringelbluma" rozpocznie się we wtorek o godz. 10 w ŻIH (ul. Tłomackie 3/5) i potrwa do 21 listopada br.

Udział we wspólnym przedsięwzięciu TR Warszawa i ŻIH jest bezpłatny, a jego uczestnicy będą mieli także możliwość zwiedzenia wystawy stałej w ŻIH, która jest poświęcona Podziemnemu Archiwum Getta Warszawy.(PAP)

autor: Grzegorz Janikowski

gj/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL