Solidarność

04.12.2019

Podsumowanie Roku Anny Walentynowicz

Gdańsk, 04.12.2019. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon podsumowuje działania związane z organizacją obchodów Roku Anny Walentynowicz, podczas briefingu prasowego, 4 bm. w gdańskiej siedzibie IPN. Fot. PAP/A. Warżawa Gdańsk, 04.12.2019. Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon podsumowuje działania związane z organizacją obchodów Roku Anny Walentynowicz, podczas briefingu prasowego, 4 bm. w gdańskiej siedzibie IPN. Fot. PAP/A. Warżawa

Dzięki nam Anna Walentynowicz jest znana w całej Europie - powiedział dyrektor Oddziału IPN w Gdańsku prof. Mirosław Golon. Podsumował w ten sposób działania edukacyjne podjęte w związku z 90. rocznicą urodzin bohaterki Solidarności.

W Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku odbyła się w środę konferencja podsumowująca działania edukacyjne, podjęte w ramach Roku Anny Walentynowicz, który został ustanowiony przez Sejm w lipcu 2018 r.

Wydarzenie rozpoczęło się od złożenia kwiatów pod pomnikiem legendy Solidarności przy Alei Grunwaldzkiej oraz na jej rodzinnym grobie na Cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Delegacji IPN towarzyszyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Godność”.

CZYTAJ TAKŻE

„Myślę, że dobrze wykorzystaliśmy ten rok. Udało nam się w tym czasie rozpowszechnić wiedzę na temat wielkiej bohaterki i działaczki społecznego ruchu oporu wobec władzy komunistycznej. Dotarliśmy do opinii publicznej, do uczniów, do młodzieży. Anna Walentynowicz jest jedną z osób, której zawdzięczamy to, że Polska jest dzisiaj krajem wolnym, suwerennym, a prawa pracownicze są tutaj przestrzegane” – mówił prof. Mirosław Golon.

Przedstawiciele gdańskiego oddziału IPN organizowali wystawy, prelekcje, pokazy filmów oraz spotkania wspomnieniowe. Poczta Polska wydała znaczek z portretem Walentynowicz. W 2018 r. przetłumaczono na język angielski dwie publikacje jej poświęcone.

W ramach działalności centrum edukacyjnego „Przystanek Historia” w Londynie odbyło się spotkanie z Polonią. Przeprowadzono również warsztaty dla młodzieży z Polskiej Szkoły Sobotniej w Gravesend.

CZYTAJ TAKŻE

W przededniu 10 rocznicy śmierci działaczki w Sali BHP Stoczni Gdańskiej zainaugurowano cykl spotkań „Anna Walentynowicz we wspomnieniach i badaniach historycznych".

11 kwietnia w Grudziądzu, gdzie od października 1982 r. do 30 marca 1983 r. Walentynowicz była więziona za swoją działalność, zaprezentowano wystawę Arkadiusza Kazańskiego „Anna Walentynowicz. Legenda Solidarności 1929-2010”. Ekspozycja pokazywana była w różnych miejscach Polski, m. in. przed parafią pw. Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu, do której należała Walentynowicz, w Stoczni Cesarskiej - jej dawnym miejscu pracy, na parkanie ministerstwa sprawiedliwości.

„Często instytucje zwracały się do nas o przesłanie plików produkcyjnych wystawy. Był to chociażby Instytut Polski w Bratysławie, gdzie została przetłumaczona na język słowacki. Wystawa trafiła również do Nowego Jorku, do Seattle i nadal jeździ po całym świecie” – powiedział naczelnik oddziałowego biura edukacji narodowej IPN w Gdańsku Krzysztof Drażba.

W Gołdapi, kolejnym miejscu związanym z represjami stosowanymi wobec działaczki, powstała aleja pamięci i tablica poświęcona współzałożycielce Wolnych Związków Zawodowych. Dyrektor gdańskiego oddziału IPN wygłosił tam wykład o jej życiu i wkładzie w walkę o wolną i sprawiedliwą Polskę.

17 grudnia w bydgoskiej dzielnicy Fordon odbędzie się prelekcja oraz zaprezentowana zostanie wystawa. Będzie to ostatnie wydarzenie w ramach obchodów 90 rocznicy urodzin bohaterki Solidarności.

CZYTAJ TAKŻE

Krzysztof Drażba zapytany o bilans podjętych działań edukacyjnych odpowiedział, że „osiągnięte zostało minimum, ale zawsze możemy zrobić więcej”. Historycy planują w kolejnych latach zbadanie wątków biograficznych związanych z dzieciństwem Walentynowicz, która urodziła się na Wołyniu. Przypomniał, że kresowe korzenie tkwiły głęboko w jej świadomości, dlatego starała się pamiętać i dbać o ekspatriantów na Wschodzie.

Choć Rok Anny Walentynowicz się kończy, IPN zamierza kontynuować swoje działania, również poza granicami Polski - zapowiedział w rozmowie z PAP rzecznik prasowy Oddziału IPN w Gdańsku Jan Hlebowicz. Miałaby w tym pomóc współpraca z lokalnymi przewodnikami turystycznymi oraz rozpowszechnianie przetłumaczonych na inne języki broszur prezentujących sylwetkę założycielki Wolnych Związków Zawodowych. „Chodzi o to, aby przewodnicy mówili o niej więcej, aby prowadzili odwiedzających Gdańsk turystów z różnych stron świata, do miejsc związanych z jej życiem” – mówił Hlebowicz.

Autorka: Anna Machińska

anm/ jann/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL