Polska po 1989 roku

10.12.2015 aktualizacja 14.07.2016

POT: ok. 3,7 mln osób odwiedziło obiekty współfinansowane przez UE w Polsce

Szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego. Fot. PAP/J. Bednarczyk Szlak turystyczny po podziemiach Rynku Głównego. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Blisko 3,7 mln turystów odwiedziło m.in. zrewitalizowany Kanał Elbląski, podziemia krakowskie, czy nowy szlak w kopalni w Wieliczce, które były współfinansowane ze środków UE - poinformowała wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Elżbieta Wąsowicz-Zaborek.

POT  wdrażała w Polsce środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Na wsparcie inwestycji o znaczeniu ponadregionalnym przyznanych zostało 138 mln euro.

"Choć głównym zadaniem POT jest promowanie naszego kraju tu na miejscu jak i zagranicą, to bez silnych, rozpoznawalnych produktów turystycznych o najwyższej jakości nie możemy mówić później o działaniach promocyjnych. Głównym celem było stworzenie unikatowych przedsięwzięć, które mają wzbogacić ofertę turystyczną Polski" - podkreśliła wiceprezes POT.

W ramach programu powstały takie projekty jak: muzeum w podziemiach rynku krakowskiego ukazujące historię miasta, Świętokrzyski Szlak Archeo-Geologiczny, nowy turystyczny szlak w kopalni soli w Wieliczce, szlak cysterski, wyremontowano Kanał Elbląski, powstały termy cieplickie w Jeleniej Górze.

Prowadzono także modernizację i konserwację najważniejszych obiektów użyteczności publicznej jak również o dużym znaczeniu dla rozwoju turystyki w Toruniu wskazując na przynależność miasta do Związku Wielkiej Hanzy.

Wąsowicz-Zaborek wyjaśniła, że w sumie wsparciem finansowym z UE objętych zostało w  21 przedsięwzięć. Dodała, że większość z nich już funkcjonuje, lecz budowa niektórych jeszcze trwa. Starą perspektywę finansową można rozliczać do końca grudnia.

Do tej pory w ramach programu powstało 18 nowych produktów turystycznych, wybudowano 103 obiekty turystyczne i rekreacyjne, przebudowano 13 obiektów dziedzictwa kulturowego, powstało ponad 220 km nowych szlaków, a ponad 100 km zostało wyremontowanych. (PAP)

mick/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL