Katyń

11.12.2019

Powstał nowy portal poświęcony pamięci o zbrodni katyńskiej

Katyń, Rosja, 2017. Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Fot. PAP/W. Pacewicz Katyń, Rosja, 2017. Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu. Fot. PAP/W. Pacewicz

Katyn.polskiswiat.online to nowy portal prezentujący miejsca upamiętnienia zbrodni katyńskiej w Polsce i na świecie. Na portalu zaprezentowano 300 pomników, tablic pamięci i dzieł sztuki poświęconych mordowi w Katyniu.

Mirosław Banach, prezes fundacji "Polskie Maki", która tworzy stronę, w informacji przesłanej PAP poinformował, "że celem portalu http://katyn.polskiswiat.online/ jest zilustrowanie – na mapach – wszelkich miejsc, które upamiętniają zbrodnię katyńską. Są to przede wszystkim pomniki i tablice pamięci, a także, witraże, malowidła i inne dzieła sztuki".

Dodał, że zbiór ten ma na celu docenienie wysiłku tysięcy Polaków, dzięki którym pamięć o Katyniu trafia do nowych pokoleń na całym świecie. Miejsca pamięci zaprezentowane są na stronie w formie mapy. "Galeria ma być także drogowskazem dla Polonii i Polaków podróżujących po świecie, którym bliskie są spotkania z polską historią i polskim dziedzictwem narodowym" - poinformowano.

CZYTAJ TAKŻE

"Naszym marzeniem jest, by mapa miejsc pamięci zbrodni katyńskiej na świecie pozwoliła zidentyfikować także te rejony, gdzie takich miejsc brakuje, a gdzie mamy prężnie działające społeczności polonijne. Chcielibyśmy inspirować działania Polonii, by tak szczególnie ważnych dla polskiej historii miejsc powstawało jeszcze więcej" – podał Mirosław Banach.

Portal katyn.polskiswiat.online został stworzony w ramach programu "Pamięć o Zbrodni Katyńskiej na całym świecie" realizowanego przez Fundację "Polskie Maki".

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., NKWD - policja polityczna ZSRR - wymordowała blisko 22 tys. obywateli RP. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych - oficerów służby czynnej i rezerwy, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej, KOP, straży więziennej - z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez ZSRR wschodniej części Polski.

CZYTAJ TAKŻE

Jeńców z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, tych ze Starobielska - w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa - w Kalininie (dzisiejszy Twer, pochowani w Miednoje). Egzekucje więźniów przeprowadzano w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu.

11 kwietnia 1943 r. niemiecka Agencja Transocean poinformowała o "odkryciu masowego grobu ze zwłokami 3 tys. oficerów polskich" w Katyniu, a dwa dni później informacje te ogłoszono oficjalnie na konferencji w Berlinie. 13 kwietnia jest obchodzony jako rocznica zbrodni katyńskiej. (PAP)

autor: Olga Łozińska

oloz/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL