II wojna światowa

22.02.2017

Pożegnanie płk. Jana Kudły, żołnierza armii gen. Andersa i członka WiN

Płk. Jan Kudła - żołnierz armii gen. Andersa, a po wojnie jeden z członków kierownictwa Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” w Wielkopolsce - spoczął w środę na zielonogórskim cmentarzu.

W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta i regionu, służb mundurowych i wojska. Msza święta w intencji zmarłego odbyła się w koście pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

W pogrzebie z ceremoniałem wojskowym wzięli udział m.in. wojewoda lubuski Władysław Dajczak, dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Stanisław Czosnek i dowódca skierowanej do Polski 3. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej armii USA płk Christopher R. Norrie.

„Chcę, jako przedstawiciel rządu pani premier Beaty Szydło w województwie lubuskim złożyć hołd panu pułkownikowi za jego życie, które jest dla nas wzorem patriotyzmu, za szlachetną postawę służby ojczyźnie. Żegnamy wielkiego człowieka. Panie pułkowniku, pozostanie pan w pamięci Lubuszan na zawsze” - mówił wojewoda Dajczak.

Płk Kudła zmarł w minioną niedzielę. Zgodnie z informacjami Archiwum Historii urodził się 10 czerwca 1926 r. w Polskiej Woli (dawne woj. tarnopolskie).

Po wybuchu II wojny światowej znalazł się w strefie okupowanej przez Rosjan, a w lutym 1940 roku z rodzicami został deportowany do ZSRS.

Pod koniec 1941 roku opuścił rodzinę i jako ochotnik zgłosił się do formującego się Wojska Polskiego w Tockoje, gdzie został przyjęty do Szkoły Junaków przy 7. Dywizji Piechoty. Z tą jednostką w kwietniu 1942 r. opuścił ZSRS.

W Persji na własną prośbę został przeniesiony do jednostki rozpoznawczej 8. Dywizji Piechoty, a następnie po pobycie w Iraku i Palestynie w lipcu 1942 r. trafił do jednostki eskortującej drogą morską jeńców wojennych z Afryki do Kanady.

Jesienią 1942 r. dotarł do Glasgow w Wielkiej Brytanii. Początkowo służył w 1. Polskiej Samodzielnej Brygadzie Spadochronowej, a od października 1943 w 1. Dywizji Pancernej. Po desancie aliantów w Normandii od końca sierpnia 1944 r. do końca wojny służył w 10. Brygadzie Kawalerii. Kudła uczestniczył w walkach we Francji, Belgii, Holandii i w Niemczech.

W lipcu 1945 r. nawiązał kontakt z oficerem służb specjalnych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i podjął szkolenie przygotowujące do konspiracji w Polsce. W listopadzie 1946 r. został mianowany szefem Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" w rejonie Wielkopolskim, a w 1948 r. rozpoczął działalność w organizacji konspiracyjnej Polska Tajna Organizacja Wojskowa.

W 1951 r. płk Kudła został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa i skazany na 15 lat więzienia. Na mocy amnestii został zwolniony w grudniu 1956 r. Od sierpnia 1980 r. na krótko był zaangażowany w działalność związkową w Solidarności.

Po 1989 r. płk Kudła działał w licznych organizacjach kombatanckich. Wielokrotnie był odznaczany. Pełnił funkcję prezesa Obszaru Zachodniego Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenie WiN. Mieszkał w Zielonej Górze.

Jan Kudła spoczął na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Wrocławskiej w Zielonej Górze. (PAP)

mmd/ mhr/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL