Holokaust

28.11.2019

Poznanianka odznaczona przez prezydenta za ratowanie Żydów w czasie II wojny światowej

Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska (L) podczas wręczania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Genowefie Borysionek. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska (L) podczas wręczania Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski Genowefie Borysionek. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska wręczyła w czwartek w Poznaniu Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Genowefie Borysionek. Odznaczenie zostało nadane przez prezydenta RP za odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej.

Ze względu na stan zdrowia 92-letniej kobiety, order wręczono jej w miejscu zamieszkania.

Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformowało w czwartek, że prezydent Andrzej Duda nadał odznaczenie za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej oraz za wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich.

CZYTAJ TAKŻE

Genowefa Borysionek przed wybuchem II wojny światowej mieszkała z rodzicami i rodzeństwem w miejscowości Magdulino - w pobliżu granicy z ZSRR. Szkołę podstawową ukończyła w 1941 roku w Duniłowiczach, pow. Postawy. Następnie pomagała rodzicom w gospodarstwie rolnym.

W 1942 roku rodzina przeniosła się do miejscowości Zareże. W grudniu 1942 roku, po rozbiciu getta żydowskiego w Duniłowiczach, rodzina Nieścierowiczów przyjęła cztery osoby pochodzenia żydowskiego. Rodzina zapewniła im bezpieczne schronienie przez okres 18 miesięcy.

Genowefa Borysionek w 1945 roku przyjechała na terytorium Polski i osiedliła się w Nowym Tomyślu. Obecnie w Poznaniu. Biuro prasowe WUW podało też, że za pomoc w ratowaniu Żydów z Holokaustu z narażeniem własnego życia, odznaczona została, wraz z rodzicami i rodzeństwem, Dyplomem i Medalem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. (PAP)

Autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ robs/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL