II wojna światowa

06.06.2014 aktualizacja 14.07.2016

Prawie 400 weteranów Wspólnoty Narodów na obchodach D-Day w Bayeux

Prawie 400 weteranów brytyjskiej Wspólnoty Narodów uczestniczyło w piątek w uroczystościach w katedrze w Bayeux w Normandii w 70. rocznicę desantu aliantów. W obchodach wzięli udział książę Karol, brytyjski premier David Cameron i premier Francji Manuel Valls.

Królowa Elżbieta II pozwoliła swojemu najstarszemu synowi, by przewodniczył ceremonii w katedrze. Sama przybyła do miasta chwilę później, by uczestniczyć w uroczystościach na cmentarzu brytyjskim.

Ubrana w zielony płaszcz i kapelusz w tym samym kolorze Elżbieta II zajęła miejsce obok premiera Vallsa i księcia Karola, któremu towarzyszyła małżonka Camilla.

W Bayeux znajduje się największy brytyjski cmentarz we Francji. Znajduje się tam ponad 4,6 tys. grobów żołnierzy z 11 krajów.

Zwracając się do kombatantów, królowa mówiła o "ogromnym, bohaterskim wysiłku" i "niewiarygodnym poświęceniu" weteranów lądowania w Normandii, do którego doszło 6 czerwca 1944 roku.(PAP)

jhp/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL