Europa i świat po 1989 roku

20.12.2018

Premier do brytyjskiej Polonii: naszym pragnieniem jest, by polskie serce biło w każdym zakątku świata

Premier RP Mateusz Morawiecki (L) podczas spotkania z Polonią w Londynie. 20.12.2018. Fot. PAP/P. Supernak Premier RP Mateusz Morawiecki (L) podczas spotkania z Polonią w Londynie. 20.12.2018. Fot. PAP/P. Supernak

Wielkim naszym pragnieniem jest to, żeby polskie serce biło wszędzie, we wszystkich zakątkach świata, gdziekolwiek są Polacy – mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z przedstawicielami brytyjskiej Polonii.

Morawiecki odwiedził tego dnia Londyn, by wraz z premier Wielkiej Brytanii Theresą May poprowadzić polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. Po ich zakończeniu szef polskiego rządu i towarzyszący mu ministrowie spotkali się z przedstawicielami Polonii.

Podczas wystąpienia Morawiecki zwrócił uwagę, że wkrótce kończy się wyjątkowy rok, w którym Polska świętowała setną rocznicę odzyskania niepodległości. W tym kontekście dziękował przedstawicielom Polonii, że w wielu miejscach Wielkiej Brytanii aktywnie świętowali tę rocznicę.

Premier wskazywał też, że Polska ma bardzo wysokie aspiracje i chce zaznaczać swoje miejsce nie tylko w NATO i UE, ale też „liczymy na naszą diasporę, gdziekolwiek ona na świecie się znajduje”.

„Są takie narody, które bardzo dobrze wykorzystują obecność swoich obywateli w pierwszym, drugim, trzecim, czasami czwartym pokoleniu w różnych miejscach na całym świecie. Budują w ten sposób softpower, budują taką miękką siłę, która potem bardzo dobrze odzwierciedla się również w możliwościach tych państw” – mówił Morawiecki. „I chciałem właśnie do takiego działania zaprosić wszystkich państwa” – dodał.

Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony Polaków są w różnych kluczowych miejscach świata, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, czy USA. „Wielkim naszym pragnieniem jest to właśnie, żeby polskie serce biło wszędzie, we wszystkich zakątkach świata, gdziekolwiek są Polacy” - podkreślił.

„Proszę, żebyście nie tylko pamiętali o Polsce poprzez kultywowanie jej tradycji, potraw (…), ale także żebyście pamiętali, że Polska jest wspaniałym krajem, który musi odzyskać swój blask, musi odzyskać swoją wielkość” – podkreślił Morawiecki. „Życzę wszystkim tutaj, żebyśmy mieli odwagę walczyć o nasze interesy wszędzie, gdzie jesteśmy, tak jak robią to różne inne nacje na całym świecie” – dodał.

Szef rządu podczas wystąpienia wskazywał, że polska gospodarka rozwija się w bardzo szybkim tempie, a bezrobocie spadło do najniższego od 30 lat poziomu. „I mogę tylko zachęcić państwa, którzy w różnych miejscach pracujecie, żeby ta trwałość i głębia tych więzów polsko-brytyjskich, ale też polsko-polskich, była jak najbardziej rozbudowana” – mówił.

Morawiecki zwrócił się też do wszystkich, którzy wyobrażają sobie, że można „z powrotem szukać swojego życia, częściowo, w całości lub biznesu w Polsce”. „Polska jest waszym pierwszym domem cały czas i czeka na was z otwartymi rękoma” – powiedział.

„Dziękuję za wasz patriotyzm (...) i życzę, żebyśmy wszyscy razem budowali jak najlepszy los naszej dumnej, szczęśliwej, silnej ojczyzny” – oświadczył premier.

Po zakończeniu wystąpienia Morawieckiego uczestnicy spotkania wysłuchali kolęd w wykonaniu chóru harcerzy.

Z Londynu Rafał Białkowski (PAP)

autor: Rafał Białkowski

rbk/ ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL