II wojna światowa

24.01.2020

Premier Litwy apeluje o powstrzymanie się od nowych interpretacji nt. wybuchu i skutków II wojny

Premier Litwy Saulius Skvernelis zaapelował w piątek o powstrzymanie się od nowych interpretacji na temat wybuchu II wojny światowej oraz brutalnych skutków reżimu dla państwa litewskiego i jego narodu.

„Apeluję i zachęcam, by powstrzymać się od wszelkich prób (formułowania) nowych interpretacji na temat wybuchu II wojny światowej oraz brutalnych skutków reżimu dla państwa litewskiego i jego narodu” - napisał w oświadczeniu Skvernelis.

„Jest to szczególnie ważne, gdy mówimy o cierpieniach narodu żydowskiego i jego stratach” - dodał.

CZYTAJ TAKŻE

Premier przypomniał, że prezydent Litwy Algirdas Brazauskas 1 marca 1995 roku podczas wizyty w Izraelu, przemawiając w Knesecie, przeprosił „za tych Litwinów, którzy bezwzględnie mordowali Żydów, do nich strzelali, deportowali ich, rabowali”. Skvernelis zaznaczył, że tego faktu nic nie zmieni. „Nie możemy zapomnieć o tym, co się wydarzyło, i nie możemy wybaczyć, ale bardzo ważne jest, by to się więcej nigdy nie powtórzyło” - zaznaczył premier.

Na kilka dni przed 75. rocznicą wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz Dnia Pamięci Holokaustu szef litewskiego rządu wskazał, że „pamięć o cierpieniu ofiar Holokaustu zobowiązuje wszystkich obywateli i liderów partii politycznych do powzięcia wspólnej odpowiedzialności, by przestępstwa wobec ludzkości nie powtórzyły się”.

W oświadczeniu premiera przypomina się, że od czasu odzyskania przez Litwę niepodległości w 1990 roku realizowana jest świadoma polityka oceny Holokaustu na Litwie. Świadczy o tym chociażby fakt, że ten rok w kraju został ogłoszony Rokiem Gaona Wileńskiego i Historii Litewskich Żydów.

W latach 1941-1944 oddziały SS, policji niemieckiej i kolaborującej z okupantem policji litewskiej, wspomagane przez ochotnicze oddziały strzelców litewskich, wymordowały ponad 90 proc. z około 250 tys. Żydów zamieszkujących międzywojenną Litwę i województwo wileńskie II Rzeczypospolitej.

Obecnie na Litwie mieszka około 5 tys. Żydów.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ akl/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL