Polska po 1989 roku

20.05.2018

Premier w Bazylice Mariackiej złożył hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej

Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty przed sarkofagiem marszałka Macieja Płażyńskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Fot. PAP/D. Kulaszewicz Premier Mateusz Morawiecki składa kwiaty przed sarkofagiem marszałka Macieja Płażyńskiego w bazylice Mariackiej w Gdańsku. Fot. PAP/D. Kulaszewicz

Premier Mateusz Morawiecki podczas niedzielnej wizyty na Pomorzu złożył kwiaty pod sarkofagiem marszałka Macieja Płażyńskiego i pomnikiem-epitafium ofiar katastrofy smoleńskiej w bazylice Mariackiej w Gdańsku.

Szefowi rządu towarzyszył wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński oraz syn marszałka Macieja Płażyńskiego i zarazem kandydat PiS na prezydenta Gdańska Kacper Płażyński. Wcześniej szef rządu złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Sopocie oraz pod pomnikiem działaczki Wolnych Związków Zawodowych i NSZZ "Solidarność" Anny Walentynowicz.

Maciej Płażyński był politykiem i prawnikiem, wojewodą gdańskim w latach 1990-1996, marszałkiem Sejmu III kadencji, jednym z założycieli Platformy Obywatelskiej, posłem na Sejm III, IV i VI kadencji, senatorem i wicemarszałkiem senatu VI kadencji. Był członkiem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i prezesem "Wspólnoty Polskiej", zajmującej się opieką nad Polonią. Aktywnie działał też na rzecz organizacji polskich w Niemczech.

Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiej. Został pochowany 21 kwietnia tego samego roku w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej w bazylice Mariackiej w Gdańsku. W tej samej kaplicy znajduje się pomnik-epitafium wszystkich ofiar katastrofy smoleńskiej, odsłonięty 13 listopada 2010 roku. Inicjatorem budowy monumentu był arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, metropolita Gdański.

Premier Mateusz Morawiecki przebywa na Pomorzu w związku z uroczystościami Rejsu Niepodległości. Szef rządu złoży też kwiaty pod pomnikiem poległych stoczniowców 1970 roku i spotka się z mieszkańcami miasta w historycznej sali BHP Stoczni Gdańskiej.(PAP)

Autor: Arkady Saulski

asl/ wus/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL