Europa i świat po 1989 roku

31.05.2019

Prezydenci Duda i Alijew odsłonili w Baku tablicę poświęconą polskim architektom

Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Republik Azerbejdżanu Ilham Alijew (P) podczas odsłonięcia tablicy ku czci polskich architektów – budowniczych Baku. Fot. PAP/W. Olkuśnik Prezydent RP Andrzej Duda (L) i prezydent Republik Azerbejdżanu Ilham Alijew (P) podczas odsłonięcia tablicy ku czci polskich architektów – budowniczych Baku. Fot. PAP/W. Olkuśnik

Prezydent Andrzej Duda wraz z prezydentem Azerbejdżanu Ilhamem Alijewem odsłonili w piątek w Baku tablicę pamiątkową poświęconą polskim architektom, budowniczym azerskiej stolicy.

Prezydenci uroczyście odsłonili też w centrum Baku tabliczkę z nazwą ulicy, która od tej chwili oficjalnie nosi nazwę ul. Polskich Architektów.

Andrzej Duda przebywa w piątek z oficjalną wizytą w stolicy Azerbejdżanu. Przed południem spotkał się z prezydentem Alijewem. Podczas oświadczeń dla prasy po rozmowach polski prezydent nawiązał do dorobku polskich budowniczych Baku.

Jak mówił, przed ponad stu laty, gdy Polska znajdowała się pod zaborami, do Azerbejdżanu przybyło i znalazło tam swoje miejsce do życia wielu Polaków, także przedstawicieli polskiej inteligencji, m.in. architektów.

"W Baku jest wiele w jakimś sensie pomników polskiej myśli architektonicznej; wspaniałych budynków sprzed ponad stu lat, które dzisiaj odnowione pięknie wyglądają. Każdy, kto do Baku przyjedzie, może zobaczyć ten wielki polski dorobek" – powiedział.

Andrzej Duda zaznaczył, że "patrząc na piękne, wspaniałe, niezwykle bogate budynki Baku, można tylko z nostalgią pomyśleć, jak piękna była Warszawa przed II wojną światową, zanim Niemcy zniszczyli tę wspaniałą, zabytkową substancję polskiej stolicy".

"Nie udało się potem po wojnie – przede wszystkim ze względu na ogromne koszty – jej odtworzyć w takim stanie, w jakim była przed II wojną światową. Patrząc na to, co można zobaczyć w Baku, które nie ucierpiało w pożodze wojennej, można tylko otrzeć łzę z oka i powiedzieć po prostu: szkoda" - mówił prezydent.

"Ale cieszę się i bardzo jestem dumny z tego, że chociaż tu, w Baku, można podziwiać ten niezwykły dorobek, jaki pozostawili po sobie polscy architekci, i być dumni z tego, że stolica Azerbejdżanu została upiększona polską ręką" – powiedział Andrzej Duda.

Polscy architekci, m.in. Józef Gosławski czy Kazimierz Skórewicz, na przełomie XIX i XX stulecia byli twórcami wielu reprezentacyjnych bakijskich budynków, takich jak gmach Urzędu Miasta, Pałac Tagijewa czy siedziba Narodowego Banku Azerbejdżanu.

Z Baku Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ ndz/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL