Europa i świat po 1989 roku

27.12.2019

Prezydent Czech zastanawia się, czy jechać do Moskwy na obchody zakończenia II wojny

Czeski prezydent Milosz Zeman powiedział w piątek, że zastanawia się, czy jechać do Moskwy na obchody 75-lecia zakończenia II wojny światowej, uznając za bezczelność rosyjską krytykę ustanowienia Dnia Pamięci Ofiar Inwazji 1968 roku.

Prezydent 13 grudnia podpisał nowelizację ustawy o świętach państwowych wprowadzającą Dzień Pamięci Ofiar Inwazji 1968 roku i Późniejszej Okupacji Wojsk Układu Warszawskiego. 18 grudnia rosyjski MSZ uznał wprowadzenie takiego dnia za decyzję podyktowaną bieżącą polityką i zarzucił Czechom, że „nie umieją odwrócić kart historii”. Zdaniem Moskwy uchwalenie dnia pamięci ofiar 1968 roku zakłóca atmosferę stosunków czesko-rosyjskich. Po tej wypowiedzi zaprotestowali czescy politycy, w tym rzecznik prezydenta Jirzi Ovczaczek.

CZYTAJ TAKŻE

W opublikowanej w piątek wypowiedzi dla portalu Parlamentni listy Zeman uznał stanowisko Moskwy za „bezczelność”. Stwierdził, że zastanawia się, czy powinien pojechać do Moskwy na uroczystości upamiętniające rocznicę zakończenia wojny.

„Jakiś czas temu przyjąłem zaproszenie od prezydenta (Władimira) Putina na obchody 75. rocznicy zwycięstwa w II wojnie światowej, ale teraz zastanawiam się, że może tam w ogóle nie jechać albo - co jest bardziej prawdopodobne - pojechać i powiedzieć Rosjanom: a gdybyście tak odwrócili kartę (historii) i przestali przypominać o tej rocznicy?” - oświadczył prezydent.

Portal Parlamentni listy istnieje od 2008 r i mimo nazwy nie ma związków z instytucjami parlamentu Czech. Część mediów traktuje go jako jedno z narzędzi prorosyjskiej i prokremlowskiej propagandy w Czechach. Wymieniany jest także w analizach dotyczących tzw. fake news i stosowania technik manipulacyjnych.

Z Pragi Piotr Górecki (PAP)

ptg/ kar/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL