Europa i świat po II wojnie światowej

19.04.2018

Prezydent do Reuwena Riwlina: Polskę i Izrael łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe

Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/R. Pietruszka Prezydent Andrzej Duda. Fot. PAP/R. Pietruszka

Narody Polski i Izraela łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe, które nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter - napisał prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do prezydenta Izraela Reuwena Riwlina.

"W imieniu Narodu Polskiego oraz własnym, pragnę złożyć Panu i wszystkim obywatelom Państwa Izrael serdeczne życzenia z okazji Dnia Niepodległości i 70. rocznicy powstania Państwa Izrael" - napisał w czwartek Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do prezydenta Riwlina.

"Narody Polski i Izraela łączy wspólna historia i dziedzictwo kulturowe, które nadają naszym dwustronnym relacjom wyjątkowy charakter. Na tym fundamencie nasze państwa rozwijają współpracę na płaszczyźnie politycznej, gospodarczej i kulturalniej" - podkreślił prezydent.

Przypomniał, że 2018 r. - zarówno dla Polski jak i Izraela - jest rokiem szczególnym. "Obchodzimy 70. rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Izrael, stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, a także 75. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim. Chciałbym, aby te rocznice były okazją do upamiętnienia blisko związanych ze sobą losów naszych narodów, a także dawały impuls do dalszego wzmacniania relacji między naszymi krajami" - napisał Duda.

Według niego "będzie to możliwe jedynie wtedy, gdy powstrzymane zostaną wszelkie głosy i działania bazujące na stereotypach, uprzedzeniach, negatywnych emocjach i wprowadzaniu podziałów między nasze narody".

"Będąc gorącym orędownikiem opartej na wzajemnym szacunku, głębokiej relacji przyjaźni między Polska a Izraelem, w tym uroczystym dniu rocznicy powstania Państwa Izrael, pragnę wyrazić nadzieję na wspólny i równoległy wysiłek w tej sprawie" - dodał prezydent.

Andrzej Duda odniósł się także do trudnej sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Jesteśmy w pełni świadomi ogromu wyzwań, jakie wiążą się z niebezpieczną dla świata skomplikowaną sytuacją na Bliskim Wschodzie. Jako członek Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19, Polska będzie konsekwentnie działać na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów na świecie, uwzględniając żywotne potrzeby bezpieczeństwa i interesy naszych partnerów" - zapewnił polski prezydent.

"Proszę przyjąć, Panie Prezydencie, wyrazy szacunku oraz życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności dla Pana osobiście, a także wielu sukcesów dla Państwa Izrael" - napisał Andrzej Duda. (PAP)

autor: Norbert Nowotnik

nno/ par/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL