Polska po 1989 roku

18.12.2017

Prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Izraela o zbliżających się rocznicach

Prezydent A. Duda. Fot. A. Hrechorowicz/KPRP Prezydent A. Duda. Fot. A. Hrechorowicz/KPRP

Zbliżające się dla obu krajów znaczące rocznice dot. m.in. odzyskania i ogłoszenia niepodległości były tematami rozmowy telefonicznej prezydenta Andrzeja Dudy i prezydenta Izraela Reuwena Riwlina - poinformował PAP w poniedziałek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Jak podkreślił Szczerski, rozmowa dotyczyła przypadających w 2018 r. obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, 70. rocznicy ogłoszenia niepodległości przez Izrael oraz 75 rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.

Ponadto - jak poinformował szef gabinetu prezydenta - Duda oraz Riwlin potwierdzili wolę wspólnego udziału w Marszu Żywych 12 kwietnia przyszłego roku w Oświęcimiu.

Marsze Żywych odbywają się od 1988 r. Organizowane są tradycyjnie w Dniu Pamięci o Zagładzie (Jom HaSzoa), który został ustanowiony w 1951 r. przez izraelski parlament. Jego termin związany jest z powstaniem w getcie warszawskim. W kalendarzu żydowskim przypada 27. dnia miesiąca Nisan, w kalendarzu gregoriańskim jest ruchomy. (PAP)

autor: Magdalena Cedro

mce/ mro/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL